Έσπασε το ρόδι με Τουράμ η Ίντερ και κράτησε στο μηδέν την Μπενφίκα!

Με ένα γκολ του Τουράμ στο 62'

Πιο εύκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, η Ίντερ επικράτησε 1-0 της Μπενφίκα στο Μιλάνο και πανηγυρίζοντας το πρώτο της «τρίποντο» στον 3ο όμιλο του Champions League, διατήρησε τους «αετούς» στην τελευταία θέση και χωρίς βαθμό! Από την άλλη, οι «νερατζούρι» με τη νίκη τους «έπιασαν» στην 1η θέση τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, που νωρίτερα πέρασε (0-2) από το Ζάλτσμπουργκ.

Οι δύο ομάδες μοιράζονται την κορυφή, έχοντας από τέσσερις βαθμούς, ενώ στην 3η θέση είναι οι Αυστριακοί -που, θυμίζουμε, στην πρεμιέρα είχαν ξεράνει την Μπενφίκα μέσα στη Λισαβόνα. Μετά και τα αποψινά αποτελέσματα, η πορτογαλική ομάδα είναι σαφώς με την πλάτη στον τοίχο ακόμη και για την ευρωπαϊκή της συνέχεια…

Στο Μιλάνο, πάντως, η Μπενφίκα ήταν εκείνη, που απείλησε πρώτη, με τον Αουρσνές στο 13' να σουτάρει από καλή θέση και τον Ζόμερ να διώχνει δύσκολα στο κόρνερ, από το οποίο ο Ντι Μαρία σημάδεψε απευθείας το δοκάρι των γηπεδούχων!

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια μονομαχία του Λαουτάρο Μαρτίνες με το… δοκάρι και τον γκολκίπερ της Μπενφίκα! Η Ίντερ ήταν εξαιρετική, πιέζοντας τους Πορτογάλους, που από τύχη δεν είχαν δεχθεί ήδη γκολ. Στο 53', ο Ντάμφρις είχε ευκαιρία για το 1-0, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Λαουτάρο σημάδεψε το δοκάρι, όπως και στο 61ο λεπτό! Τελικά, ο Τουράμ έδωσε τη λύση στο 62' με εξαιρετικό τελείωμα. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τον Λαουτάρο να προσθέτει άλλες τρεις απίθανες ευκαιρίες, αλλά δεν ήταν βραδιά του.