Ερυθρός Αστέρας-Ολυμπιακός 3-1: Έβγαλε τα μάτια του μόνος του

Η κόκκινη κάρτα του Μπενζιά έφερε τούμπα το ματς.

Οι Σέρβοι αποδείχθηκαν νικητές στην αναμέτρηση μεταξύ «φίλων», με τον Ερυθρό Αστέρα να επικρατεί 3-1 του Ολυμπιακού.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, στο τέλος όμως μίλησε το αριθμητικό πλεονέκτημα και το αποτέλεσμα δεν μπορούσε να αποφευχθεί. Καθοριστικό σημείο στον αγώνα η κόκκινη κάρτα του Μπενζιά που άφησε «ξεκρέμαστη» την ομάδα του στο 57’.

Κατά τα άλλα ήταν μια γιορτή του ποδοσφαίρου, με τους οπαδούς των δύο ομάδων να απολαμβάνουν το παιχνίδι τραγουδώντας παρέα.

Α’ Ημίχρονο

Το φιλικό κλίμα στις εξέδρες, ήταν σε μεγάλο βαθμό μεταδοτικό και στον αγωνιστικό χώρο, ιδιαίτερα στο πρώτο 20λεπτο. Το πρώτο σουτ στον αγώνα ήρθε από τον Λοβέρα στο 12, ήταν όμως πολύ άστοχο και δεν απείλησε καθόλου την εστία του Αστέρα. Μετά το 20λεπτο το ματς ξεκίνησε να παίρνει μπρος σιγά σιγά. Στο 23’ είχαμε την πρώτη σοβαρή ευκαιρία από πλευράς του Ολυμπιακού, όταν ο Γκερέρο έπιασε ένα πολύ καλό και δυνατό σουτ το οποίο όμως κατάληξε λίγο έξω. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γκερέρο έγινε ξανά επικίνδυνος, αυτή τη φορά με το κεφάλι. Ο Τσιμίκας έκανε την εξαιρετική σέντρα από αριστερά, η κεφαλιά του σέντερ φορ του Ολυμπιακού όμως πέρασε και πάλι λίγο έξω. Η πρώτη τελική προσπάθεια για τον Ερυθρό Αστέρα ήρθε στο 31’, όπου μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μαρίν, ο Ρόντιτς έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει έξω. Στο 36’ ο Ολυμπιακός ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ένα φάουλ εκτελέστηκε από τον Μασούρα προς το δεύτερο δοκάρι, όπου εκεί βρέθηκε ο Σεμέδο που με το αριστερό πόδι σε συνδυασμό με μια κακή στιγμή για τον τερματοφύλακα του Αστέρα, έγραψε το 0-1. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και δικαίως μετουσίωσε την υπεροχή του σε γκόλ. Στο 44’ ο Αστέρας απείλησε με ανάποδο ψαλίδι του Γιόβανσιτς, ο Σα όμως ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.

Β’ Ημίχρονο

Ισορροπημένα τα πρώτα λεπτά στο Β μέρος με τις δύο ομάδες να κυκλοφορούν ανά διαστήματα η κάθε μία. Στο 53’ ο Αστέρας έγινε επικίνδυνος με σουτ του Γιόβανσιτς το οποίο όμως κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Ο Αστέρας συνέχισε να πιέζει και στο 56’ μετά από σέντρα του Γκόμπελιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Βαν Λα Πάρα από κοντά να αστοχεί. Στο 57’ ο Μπενζιά δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τον Ολυμπιακό με 10 ποδοσφαιριστές. Μετά από αυτή την εξέλιξη όπως ήταν φυσιολογικό ο Αστέρας ανέβηκε και έψαχνε συνεχώς την ισοφάριση. Στο 60’ ο Ρόντιτς έκανε το δυνατό σουτ η μπάλα πέρασε έξω. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 63’ όταν ο Βούλιτς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα του Ολυμπιακού και με διαγώνιο αριστερό σουτ έγραψε το 1-1. Στο 70’ η επόμενη φάση, με τον Κάνιας να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ από μακριά και τον Σα να αποκρούει. Ο Αστέρας όπως ήταν φυσιολογικό πήρε τον έλεγχο και συνεχώς προσπαθούσε να βρει το δεύτερο γκολ. Επόμενη καλή φάση στο 78’ με ένα δυνατό σουτ του Πέτροβιτς, το οποίο μπλόκαρε ξανά ο Σα. Ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία στο 86’ με τον Μεριά να αστοχεί σε σχεδόν σίγουρο γκολ. Το αμέσως επόμενο λεπτό ο Αστέρας βρήκε το δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Μιλούνοβιτς μετά από κόρνερ. Με τον ίδιο τρόπο αλλά με δράστη τον Μποάκιε οι γηπεδούχοι έγραψαν το τελικό 3-1.

Διακρίθηκαν: Από τον Ολυμπιακό Μασούρας και ο σκόρερ Σεμέδο ήταν πολύ καλοί σε γενικές γραμμές. Από τον Ερυθρό Αστέρα ο Ρόντιτς ήταν πολύ επικίνδυνος, ενώ ο Βούλιτς έκανε τη διαφορά αφού πέρασε ως αλλαγή και πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης. Διακριθέντες οι επίσης σκόρερ, Μιλούνοβιτς και Μποάκιε.

Απογοήτευσε: Ο Μπενζιά ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα, αφού άφησε την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα από το 57'. Ενώ όλα πήγαιναν καλά για τον Ολυμπιακό, αυτή η εξέλιξη τον πλήγωσε ανεπανόρθωτα.

Κοουτσάρισμα:

Βλάταν Μιλόγιεβιτς (Ερυθρός Αστέρας): Στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ έντονα προβληματισμένος και πολλές φορές φώναζε πολύ έντονα στους ποδοσφαιριστές του. Στο δεύτερο ο Αστέρας μπήκε καλύτερα και μετά την κόκκινη του Μπενζιά κυριάρχησε στον αγώνα.

Πέδρο Μάρτινς (Ολυμπιακός): Επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του με 8(!) αλλαγές. Το πρώτο ημίχρονο του πήγε μια χαρά, στο δεύτερο στράβωσε πολύ με την αποβολή του Μπενζιά και το μόνο που είχε να κάνει ήταν να προσέξει την άμυνα και να προσπαθήσει να μην χάσει.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ερυθυρός Αστέρας: Μποριάν, Γκόμπελζιτς, Ντέγκανεκ, Μιλούνοβιτς, Ρόντιτς, Κάνας(73' Πέτροβιτς), Γιόβανσιτς(55' Βούλιτς), Γκαρσία, Μαρίν, Βαν Λα Πάρα(62' Μποάκιε), Τομανέ

Ολυμπιακός: Σα, Τοροσίδης, Μέρια, Σεμέδο, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μασούρας(79' Ελαμπντελαουί), Μπένζια, Λοβέρα(61' Ποτένσε), Γκερέρο

Σκόρερς: 63' Βούλιτς, 87' Μιλούνοβιτς, 90' Μποάκιε / 36' Σεμέδο

Κίτρινες Κάρτες: Ρόντιτς, Μποάκιε, Πέτροβιτς/Μπενζιά(2)

Κόκκινες Κάρτες: -/Μπενζιά

Διαιτητής: Μπαστιέν Μπ. (Γαλλία)

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση