Διέλυσε με «εξάρα» τη Σέλτικ και έπιασε κορυφή στον 5ο όμιλο η Ατλέτικο Μαδρίτης

Στη δεύτερη θέση η Λάτσιο επικράτησε 1-0 της Φέγενορντ

Μια φοβερή και τρομερή Ατλέτικο Μαδρίτης, έστησε ένα μεγάλο εντός έδρας πάρτι κόντρα την Σέλτικ, την οποία διέλυσε με το εμφατικό 6-0 για την 4η αγωνιστική του Champions League, φτάνοντας έτσι τους 8 βαθμούς και ανεβαίνοντας στην κορυφή του 5ου ομίλου!

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε εκμεταλεύτηκε το γεγονός ότι οι πρωταθλητές Σκωτίας αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο από το 23ο λεπτό της αναμέτρησης λόγω αποβολής του Μαέντα με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ στη συνέχεια κυριάρχησαν απόλυτα, σκοράροντας για πρώτη φορά στην ιστορία της έξι γκολ στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση!

Ο Γκριζμάν επιβεβαίωσε για ακόμα ένα παιχνίδι ότι βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση, ανοίγοντας το σκορ στο 6', πριν ο Μοράτα δώσει στους «ροχιμπλάνκος» προβάδισμα δύο τερμάτων, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45'+2')

Μονόλογος της Ατλέτικο και το δεύτερο 45λεπτο, με τον Γκριζμάν να βρίσκει ξανά δίχτυα στο 60' και τον Λίνο να σκοράρει υπέροχο γκολ για το 4-0 στο 66'. Ο Μοράτα χρίστηκε και εκείνος σκόρερ για δεύτερη φορά στην βραδιά, «γράφοντας» το 5-0, πριν ο Σαούλ διαμορφώσει το τελικό 6-0 στο 85'.

Νίκη πολύ μεγάλη σημασίας πανηγύρισε και η Λάτσιο, επικρατώντας 1-0 στο ντέρμπι με τη Φέγενορντ στο «Ολίμπικο» της Ρώμης! Χρυσός σκόρερ για τους Ιταλούς ο Ιμόμπιλε, ο οποίος πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45'+1'). Αυτό ήταν το γκολ νούμερο 200 για τον πολύπειρο επιθετικό με τη φανέλα της Λάτσιο.

Η Φέγενορντ ήταν πιο επιθετική από τους γηπεδούχους και θα μπορούσε να έχει σκοράρει τουλάχιστον ένα γκολ, αλλά βρήκε απέναντί της έναν εξαιρετικό Προβεντέλ, ο οποίος είχε τις απαντήσεις στα ερωτήματα που του έβαζαν οι πρωταθλητές Ολλανδίας.