Διαβολική ανατροπή με... υπογραφή Ρονάλντο! (vid)

Η Γιουνάιτεντ πραγματοποίησε τρομερή ανατροπή (3-2) υποδεχόμενη την Αταλάντα

Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι η Γιουνάιτεντ έδειξε το μέταλλο της και ο Κριστιάνο την κλάση του για να έρθει η νίκη με 3-2 επί της Αταλάντα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που ανέλαβαν κατά βάση την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όντας μάλιστα και οι σχετικά πιο δραστήριοι. Κάτι που αντικατοπτρίστηκε άμεσα στον πίνακα του σκορ, με τον Πάσαλιτς να αξιοποιεί το παράλληλο γύρισμα του Ζαπακόστα γράφοντας με κοντινή προβολή το 0-1.

Το «Όλντ Τράφορντ» πάγωσε για τα καλά στο 29', όταν ο Ντεμιράλ διαμόρφωσε με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, το 0-2. Η Γιουνάιτεντ απειλούσε κυρίως με τον Φρεντ, με τη σημαντικότερη στιγμή της, βέβαια, στο πρώτο μέρος να ανήκει στον Ράσφορντ, ο οποίος στις καθυστερήσεις έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπήκαν γκαζωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο. Κι αν στο 48' ο Ρονάλντο αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ, ο Ράσφορντ βρήκε δίχτυα πέντε λεπτά αργότερα (53'), αξιοποιώντας με ωραίο πλασέ στην απέναντι γωνία την υπέροχη πάσα του Μπρούνο Φερνάντες.

Η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να αξιοποιήσει το μομέντουμ της. Ωστόσο, η προσπάθεια του Μακ Τόμινεϊ στο 58' σταμάτησε στο δοκάρι, το δεύτερο της ομάδας του στο ματς. Στο 71' ο Ντε Χέα πραγματοποίησε σπουδαία διπλή επέμβαση στα σουτ των Ζαπάτα και Μαλινόφσκι.

Έτσι, έδωσε την ευκαιρία στους συμπαίκτες του να μετουσιώσουν τον επιθετικό τους μονόλογο σε γκολ, με τον Μαγκουάιρ να βρίσκεται σε προωθημένη θέση στο 75', σημειώνοντας με πλασέ το 2-2.

Η Γιουνάιτεντ έψαχνε το γκολ νίκης. Και το βρήκε από... ποιον άλλον. Στο 81' ο Λουκ Σο έβγαλε μία από τις γνωστές γλυκιές του σέντρες, με τον Ρονάλντο να πηδά ψηλά και να ολοκληρώνει με δυνατή κεφαλιά την ολική ανατροπή. Με τη Γιουνάιτεντ να προστατεύει το υπέρ της προβάδισμα μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Γιουνγκ Μπόις-Βιγιαρεάλ 1-2

Οι Ισπανοί ήθελαν μόνο τη νίκη και το απέδειξαν εξ' αρχής. Σε ένα κατά τα άλλα ισορροπημένο πρώτο μέρος, η Βιγιαρεάλ φάνηκε περισσότερο ουσιαστική στις ευκαιρίες που δημιούργησε, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 16'. Ο Πίνο άνοιξε το σκορ στο 6' με κεφαλιά, γιορτάζοντας με τον καλύτερο τρόπο τα γενέθλια του (έγινε 19 ετών). Για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο... συνήθης ύποπτος, Ζεράρ Μορένο, για να γράψει το 0-2, μετατρέποντας σε γκολ την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Παρέχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς. Ωστόσο, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Ελιά στο 77'.