CL: «Τορπίλες» στη Γιουβέντους, στους «8» με δεύτερη νίκη η Τσέλσι (vids)

Στα προημιτελικά η Βιγιαρεάλ και οι περσινοί πρωταθλητές Ευρώπης

Ένα σερί με μόνο νίκες στα προηγούμενα έξι παιχνίδια της Γιουβέντους στο Τορίνο, έμελλε να σπάσει από τη Βιγιαρεάλ, η οποία ήταν η μεγάλη νικήτρια στον επαναληπτικό του 1-1 στην Ισπανία.

Το «Κίτρινο Υποβρύχιο»… τορπίλισε την «Μεγάλη Κυρία» επικρατώντας με το εμφατικό 3-0 (78’ πεν. Μορένο, 85’ Τόρες, 90’+2 Ντανζούμα), πετώντας εκτός Τσάμπιονς Λιγκ την αντίπαλός του και εξασφαλίζοντας πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης.

Λαχτάρησε για λίγο καθότι είδε την αντίπαλό της να προηγείται, όμως, όχι μόνο επανάφερε την ισορροπία, ανέτρεψε κιόλας το σε βάρος της σκορ και κέρδισε με 2-1. Η Τσέλσι, έχοντας και σαν ασπίδα τη νίκη της με 2-0 στο Λονδίνο, πέτυχε την πρόκρισή τους στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ με δεύτερη νίκη επί της Λιλ, στη Γαλλία.

Τα «μαστίφ» (ράτσα σκύλου / προσωνύμιο της Λιλ) προηγήθηκαν χάρις σε εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Γιλμάζ στο 38’, όμως, οι περσινοί πρωταθλητές Ευρώπης απάντησαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45’+3) με τον Πούλισικ. Στο 71’ ο Αθπιλικουέτα διαμόρφωσε το 2-1 που ήταν και το αποτέλεσμα.

Με αυτά τα ματς έπεσε η αυλαία της φάσης των «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και αναμένουμε με αγωνία την κλήρωση για τα προημιτελικά.