Champions League: Θρίαμβος... για την Μπόντο/Γκλιμτ!

Με μια επιβλητική εμφάνιση, η Μπόντο/Γκλιμτ διέλυσε με 4-0 εντός έδρας τη Ζαλγκίρις

Με το ενάμιση πόδι στα playoffs του φετινού Champions League βρίσκεται από απόψε (3/8) η Μπόντο/Γκλιμτ, η οποία επιβλήθηκε με το εμφατικό 5-0 της λιθουανικής Ζαλγκίρις, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση!

Μία εβδομάδα μετά τα 8 γκολ με τα οποία «φιλοδώρησαν» την ιρλανδική Λίνφιλντ, στον προηγούμενο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, οι Νορβηγοί έδειξαν τις επιθετικές τους ικανότητες και κόντρα στη Ζαλγκίρις, πανηγυρίζοντας ακόμα μία ευρείας έκτασης νίκη.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων σκοράροντας δύο φορές μέσα σε διάστημα τριών λεπτών! Αρχικά στο 33' ο διαιτητής της αναμέτρησης συμβουλεύτηκε το VAR και υπέδειξε πέναλτι, το οποίος μετέτρεψε σε γκολ ο Βέτλεσεν, ενώ στο 36' ο Πελεγκρίνο εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Σάλτνες, «γράφοντας» το 2-0.

Στο 58' ο Σάλβεσεν με όμορφο σουτ διαμόρφωσε το 3-0 για τους Νορβηγούς, ενώ στο 61' ο Χοϊμπράατεν έδωσε με κεφαλιά διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του! Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Έσπεγιορντ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο Αζερμπαϊτζάν, Καραμπάγκ και Φερεντσβάρος έμειναν στο 1-1, αφήνοντας ορθάνοιχτους λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς στην Ουγγαρία και τη Βουδαπέστη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήραν κεφάλι στο σκορ στο 17', μετά από φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ των αντιπάλων τους και κεφαλιά του Μπολί, πριν η Καραμπάγκ απαντήσει στο 34', όταν ο Οβούσου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μετά από ασταθή επέμβαση του Ντιμπούς σε εκτέλεση φάουλ του Όζομπιτς. Στο 45'+3' ο Βατζί σκόραρε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ, με το 1-1 να παραμένει μέχρι τέλους.

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση