Champions League: Τελικοί... όνειρο (vids)

Το 24sports ετοίμασε αφιέρωμα με τους τρεις καλύτερους τελικούς στην ιστορία του Champions League

Με αφορμή τον σημερινό τελικό μεταξύ της Μάντσεστερ Σίτυ και της Ίντερ η ώρα 22:00, το 24sports ετοίμασε αφιέρωμα με τους τρεις καλύτερους τελικούς στην ιστορία του Champions League. Ελπίζουμε ο αποψινός τελικός να μας προσφέρει θέαμα και συγκινήσεις όπως οι τελικοί στην πιο κάτω λίστα.

Ο τελικός των πέναλτι

19 Μάιου 2012, η Μπάγερν αντιμετωπίζει την Τσέλσι με όπλο την έδρα της, καθώς και την εμπειρία στη διοργάνωση. Οι «Βαυαροί» έχουν όλα τα φόντα για να στεφθούν πρωταθλητές Ευρώπης για 5η φορά στην ιστορία τους. Από την άλλη πλευρά οι «Μπλε» του Λονδίνου, οι οποίοι τερμάτισαν 6οι στο πρωτάθλημα αποκλείοντας την Μπαρτσελόνα (φαβορί του θεσμού), με όπλο την καλή τους αμυντική λειτουργία θα τα έδιναν όλα για να φέρουν πρώτη φορά το τρόπαιο στην Πρωτεύουσα.

Η Μπάγερν ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, όμως στο ποδόσφαιρο δεν νικά πάντα αυτός που είναι καλύτερος. Μπορεί η Μπάγερν να προηγήθηκε στο 83’ με τον Μίλερ, όμως οι Άγγλοι «πάγωσαν» τους Γερμανούς, ισοφαρίζοντας με τον Ντρογκμπά σε 1-1. Το ματς πάει στην παράταση, με ήρωα τον Πετρ Τσεχ, ο οποίος στο 94’ έδειξε την κλάση του, κρατώντας το 1-1 στην εκτέλεση πέναλτι του Ρομπεν. Έτσι το ματς πήγε στη ψυχοφθόρα διαδικασία, εκεί που η εμπειρία του Τσεχ, νίκησε το ταλέντο του Νόιερ, με την Τσέλσι να κατακτά το τρόπαιο με σκορ 4-3 στα πέναλτι.

Όλα τούμπα.. σε 2 λεπτά

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του Φέργκιουσον απέναντι στην Μπάγερν του Χίτσφελντ στο κατάμεστο Καμπ Νου. Πρωταθλητές στις χώρες τους και οι 2 ομάδες ταξιδεύον στην Ισπανία για να κατακτήσουν το πολυπόθητο τρόπαιο με αξιώσεις. Οι ομάδες αναμετρήθηκαν την ίδια χρονιά στους ομίλους έχοντας 2 ισοπαλίες 1-1 και 2-2 αντίστοιχα με την Μπάγερν να παίρνει την πρωτιά του ομίλου για ένα πόντο διαφορά.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Μπάγερν να παίρνει προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπάσλερ. Η Μάντσεστερ δημιουργούσε επιθέσεις αλλά δεν ήταν επικίνδυνες, ενώ από την άλλη πλευρά η ομάδα του Μονάχου προσπαθούσε να επιτεθεί με αντεπιθέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γερμανοί έχασαν αρκετές ευκαιρίες μεταξύ και δύο δοκαριών. Δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Φεργκιουσον ρίχνει στον αγωνιστικό χώρο τον Σόλσκιερ. Μετά από αυτή την αλλαγή η ομάδα ανέβασε στροφές, έχασε ευκαιρίες και ευτύχισε να σκοράρει με κοντινό σουτ του Σέριγχαμ μετά από λάθος της άμυνας στο 90+1’. Εκεί που όλα έδειχναν πως ο αγώνας θα συνεχιστεί στην παράταση, ο Σόλσκιερ με κοντινή προβολή μετά από κόρνερ στο 90+3’, φέρνει τούμπα τον αγώνα και έτσι οι «Κόκκινοι Διάβολοι» στέφονται πρωταθλητές Ευρώπης. Αξίζει να σημειωθεί πως είναι η μοναδική φορά που οι ομάδα του Μάντσεστερ κατακτά το «Treble»(πρωτάθλημα, κύπελο, Τσάμπιονς Λιγκ).

Το έπος της Κωνσταντινούπολης

Από την κορυφή της λίστας είναι αδύνατο να απουσιάζει ο τελικός της Μίλαν με την Λίβερπουλ το 2004-05. Η Λίβερπουλ του Ράφα Μπενίτεθ τερμάτισε 5η στο πρωτάθλημα σε μια μέτρια χρονιά και αντιμετωπίζει την Μίλαν του Αντσελότι, η οποία είναι το φαβορί του τελικού διαθέτοντας ποδοσφαιριστές κλάσεις στο ρόστερ της.

Ο μεγάλος αγώνας έγινε στο Ολυμπιακό Στάδιο Ατατούρκ (γήπεδο που θα διεξαχθεί ο σημερινός τελικός). Οι φίλοι των δύο ομάδων έκαναν το καθήκον τους κοκκινίζοντας ασφυκτικά το γήπεδο. Το πρώτο ημίχρονο τελειώνει και η ομάδα του Μιλάνου είναι μπροστά στο σκορ με 3-0, με τέρματα των Μαλντίνι (1ο λεπτό) και Κρέσπο (39ο λεπτό και 44ο λεπτό).

Ο αγώνας φαινόταν τελειωμένος. Ο Τζέραρντ μειώνει σε 3-1 στο 54ο λεπτό και δίνει ελπίδες στους οπαδούς της ομάδας. Μετά από 2 λεπτά θα γίνει το 3-2 με τον Σμίτσερ, τέρμα που θα εντείνει τις ελπίδες των «Λιβερπούλιανς». Η ισοφάριση θα έρθει στο 61ο λεπτό με τον Αλόνσο και αυτό που συμβαίνει στις κερκίδες είναι απίστευτο, με τον κόσμο της Λίβερπουλ να μην πιστεύει στα μάτια του. Το παιχνίδι οδηγείται στην παράταση. Εκεί η Μίλαν χάνει κλασικές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα την διπλή χαμένη ευκαιρία του Σεβτσένκο στο 117ο λεπτό.

Το παιχνίδι οδηγείται στη διαδικασία των πέναλτι. Η Μίλαν χάνει 3 πέναλτι και έτσι οι «Ρεντς» στέφονται πρωταθλητές Ευρώπης για 5η φορά στην ιστορία τους με συνολικό σκορ (2-3).