Βαθμός «χρυσάφι» για την Λάτσιο στην Αγία Πετρούπολη

Αποτέλεσμα που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό για το μέλλον της στον 6ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε στην Αγία Πετρούπολη η Λάτσιο.

Οι «λατσιάλι» των πολλών απουσιών και κυρίως του αρχισκόρερ τους, Τσίρο Ιμόμπιλε, ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με την Ζενίτ και έφτασαν στους πέντε βαθμούς, αφήνοντας τους ρώσους στον έναν. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία, αλλά ήταν φλύαροι με αποτέλεσμα να μην «κλειδώσουν» την νίκη και οι ιταλοί στο τελευταίο δεκάλεπτο να πάρουν τον βαθμό.

Το ματς:

Η Ζενίτ είχε την κατοχή της μπάλας και μία ελαφρά υπεροχή, χωρίς όμως να έχει φτάσει σε κάποια μεγάλη ευκαιρία. Απειλούσε κυρίως με γεμίσματα προς την εστία του Ρέινα, ο οποίος δεν είχε απειληθεί ιδιαίτερα. Από την άλλη η Λάτσιο με την απουσία του Ιμόμπιλε και τους 4 βαθμούς από τα δύο πρώτα παιχνίδια, έπαιζε πιο… συντηρητικά, αλλά είχε φτάσει αρκετές φορές με αξιώσεις στην εστία των ρώσων. Στο 32ο λεπτό όμως, η Ζενίτ σε μία σέντρα από τα αριστερά, εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα των ιταλών. Ο Ερόκιν, πήρε την πάσα με κεφαλιά από τον Ντζιούμπα και με όμορφο βολ πλανέ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς κάποια άλλα σημαντική εξέλιξη.

Στο δεύτερο μέρος, η Ζενίτ πίεσε ακόμα περισσότερο για ένα δεύτερο γκολ και έφτασε πολύ κοντά σε αυτό στο 61ο λεπτό. Ο Μοστοβόι έκανε μία κούρσα από αριστερά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, όμως το πλασέ του από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε ελάχιστα άουτ από αριστερό κάθετο δοκάρι της Λάτσιο. Από το 70’ και μετά η Ζενίτ οπισθοχώρησε, η Λάτσιο πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαξε την ισοφάριση. Η πίεση απέδωσε καρπούς στο 82’, όταν ο Καισέδο, έπειτα από πολύ ωραία συνεργασία των φιλοξενούμενων από αριστερά, πέτυχε γκολ με σουτ στην κίνηση για το 1-1.

Η Λάτσιο έφτασε μάλιστα κοντά στην νίκη, όμως στο 86’ το εξαιρετικό σουτ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς απο τα δεξιά, «έγλειψε» το δεξί κάθετο δοκάρι της Ζενίτ. Στις καθυστερήσεις, οι ρώσοι πέτυχαν γκολ με τον Ντζιούμπα, που σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.