Εδώ, είναι Μαδρίτη

Το γκολ του Σαούλ στο 4΄ αρκούσε για να χαρίσει την νίκη στην Ατλέτικο

Τεράστια νίκη για τους «ροχιμπλάνκος», που με το γκολ που σημείωσε ο Σαούλ μόλις στο τέταρτο λεπτό απόκτησαν ένα σημαντικό προβάδισα για τον επαναληπτικό. Η Λίβερπουλ προσπάθησε, βρήκε μερικές ευκαιρίες, αλλά δεν ήταν η ομάδα που συνηθίσαμε και δίκαια έχασε από μια ανώτερη Ατλέτικο.

Ά Ημίχρονο

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με την Ατλέτικο να μπαίνει πολύ δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 4΄ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Σαούλ. Ο Κόκε εκτελεί το κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνεται από την περιοχή της Λίβερπουλ, στρώθηκε στον Σαούλ, που με κοντινό πλασέ γράφει πολύ νωρίς το 1-0.

Η Λίβερπουλ στην συνέχεια εγκαταστάθηκε στην περιοχή της Ατλέτικο, αλλά χωρίς να την απειλεί ουσιαστικά.

Η επόμενη μεγάλη φάση είναι και πάλι για την Ατλέτικο, με τον Μοράτα να μπαίνει στην περιοχή από πλάγια, να συγκλίνει προς τα μέσα, να πραγματοποιεί το πλασέ αλλά να σώζει σωτήρια ο Άλισον.

Η ομάδα του Κλοπ στο υπόλοιπο του ημιχρόνου είχε την κατοχή αλλά όχι την ουσία, αφού την πρώτη της τελική την κατέγραψε στο 30΄, με ένα σουτ του Ρόμπερτσον που πέρασε λίγο έξω. Η Λίβερπουλ έβαλε πίεση στην Ατλέτικο αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει σοβαρές εστίες κινδύνου για τον Όπλακ και την άμυνα του.

΄Β Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε και το πρώτο μέρος… την Λίβερπουλ να κρατάει μπάλα, την Ατλέτικο να αμύνεται και να χτυπάει με αντεπιθέσεις.

Η Λίβερπουλ ωστόσο στο 52΄ βρίσκει μεγάλη ευκαιρία με τον Σαλάχ, να κάνει την κεφαλιά στην περιοχή μετά από σέντρα του Φιρμίνο αλλά περνάει λίγο έξω.

Η ομάδα του Κλοπ, παρόλο που για το επόμενο δεκάλεπτο ήταν στην περιοχή του Όμπλακ και πίεζε για ένα γκολ, δεν κατάφερε να βρει άλλη μεγάλη φάση, με την Ατλέτικο έπειτα να ισορροπεί τον αγώνα και να χάνει δυο μεγάλες ευκαιρίες.

Η πρώτη ήταν στο 67΄με τον Μοράτα να υποδέχεται την μπάλα στο ύψος του πέναλτι από τον Λόντι, αλλά γλιστράει και χάνει μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδα του. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο παίχτης που σέρβιρε στον Μοράτα, επιχειρεί ένα μακρινό σουτ, πολύ καλοζυγισμένο και δυνατό που περνάει λίγο έξω από την εστία του Άλισον.

Οι «Κόκκινοι», δεν αφήνουν αναπάντητες τις ευκαιρίες της Ατλέτικο και στο 73΄, ο Χέντερσον μέσα στην περιοχή κάνει ένα πλασέ που περνάει ελάχιστα δίπλα από δοκάρι του Όμπλακ.

Τα πράγματα στα τελευταία λεπτά δεν αλλάξαν με την Ατλέτικο να κρατάει με νυχιά και με δόντια το υπερ της αποτέλεσμα και να μην  απειλείται  από την Λίβερπουλ. Έτσι, η ομάδα του Σιμεόνε πηρέ μια μεγάλη νίκη και όλα πλέον θα κριθούν στον επαναληπτικό.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ατλέτικο: Όμπλακ, Βρσάλικο, Σάβιτς, Φελίπε, Λόντι, Κόκε, Τόμας, Σαούλ, Λεμάρ (46' Λορέντε), Κορέα (77' Κόστα), Μοράτα (70' Βιτόλο)

Λίβερπουλ: Άλισον, Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον (80' Μίνλερ), Φαμπίνιο, Μανέ (46' Ορικί), Σαλάχ ( 72΄Τσαμπερλαίν), Φιρμίνο

Σκόρερ: Σαούλ /-

Κίτρινες Κάρτες: Κορέα / Μανέ, Γκόμεζ