Αταλάντα - Σαχτάρ 1-2: «Κηδεία» στο 95' (vid)

Με γκολ του Σόλομον στο 95' οι Ουκρανοί πάγωσαν τους Μπεργκαμάσκι

Ο Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι δήλωνε σίγουρος ότι η ομάδα του πήρε το μάθημα της μετά το πάθημα του Ζάγκρεμπ, όπου και είχε γνωρίσει τη συντριβή από τη Ντινάμο. Και όντως, η Αταλάντα ήταν πολύ καλύτερη, χωρίς όμως αυτό να φτάσει για να πάρει και τη νίκη.

Βασικά, δεν έφτασε για να πάρει ούτε την ισοπαλία, αφού λίγο η απειρία και λίγο η ατυχία, "τιμώρησαν" σκληρά τους... νεοφώτιστους στη διοργάνωση: Γκολ του Σόλομον στο 95', 0/2 για τους Μπεργκαμάσκι, πρώτη νίκη για τη Σαχτάρ και η συνέχεια ίσως να είναι καλή για τους Ουκρανούς και σίγουρα θα είναι πιο δύσκολη για τους Ιταλούς...

Από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο αλλά μετά το 10λεπτο η Αταλάντα ανέβασε στροφές. Ετσι, στο 14' κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γκόμες από τον Κρίβτσοβ αλλά ο Πιάτοβ απέκρουσε την εκτέλεση του Ιλιτσιτς... Παρ' όλα αυτά οι Μπεργκαμάσκι δεν πτοήθηκαν, πίεσαν, είχαν δοκάρι με τον Πάσαλιτς στο 28' και δευτερόλεπτα αργότερα άνοιξαν το σκορ με την κεφαλιά του Ζαπάτα μετά τη λάθος έξοδο του Πιάτοβ (1-0). Κάπου εκεί η Σαχτάρ αποφάσισε να πάρει μέτρα στο γήπεδο, προειδοποίησε με το σουτ του Τάισον στο 30' και στο 41' ισοφάρισε με τον Μοράες, ο οποίος απέφυγε και τον Γκολίνι μετά την κάθετη του Πάτρικ (1-1). Στο τέλος του ημιχρόνου, μάλιστα, οι Ουκρανοί άγγιξαν το δεύτερο γκολ με το φάουλ του Μπονφίμ στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο β' μέρος η Αταλάντα ήταν αυτή που έπαιζε πιο επιθετικά και έψαχνε περισσότερο το δεύτερο γκολ, κάνοντας τις φάσεις για να το πετύχει. Στο 63', όμως, ο Ζαπάτα δεν κατάφερε να βρει στόχο από κοντά, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κολομβιανός βρέθηκε ξανά σε θέση βολής αλλά ο Πιάτοβ απέκρουσε. Και με τους Ιταλούς να παίζουν μπροστά και παράλληλα να αγχώνονται πίσω, αφού είναι πρωτάρηδες σε αυτό το επίπεδο, η Σαχτάρ βρήκε την ευκαιρία να απειλήσει στο 81' με το σουτ του Στεπανένκο που απέκρουσε ο Γκολίνι και αυτό του Κοβαλένκο που έφυγε άουτ ένα λεπτό μετά. Η Αταλάντα απάντησε με το σουτ του Μαλινόβσκι να φεύγει ελάχιστα άουτ στο 88', ενώ στο 91' ο Πιάτοβ απέκρουσε την προσπάθεια του Γκόμες, για να έρθει η φάση του ματς στο 95': Πάσα στον Σόλομον, αυτός -αφού η άμυνα απουσίαζε- πέρασε και τον Γκολίνι και έγραψε το 1-2 για τη Σαχτάρ!

Αταλάντα (Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι): Γκολίνι, Τολόι, Παλομίνο, Μασιέλο (68' Μουριέλ), Χάτεμπερ, Ντε Ρουν, Πάσαλιτς, Καστάν (57' Γκόσενς), Γκόμες, Ιλιτσιτς (57' Μαλινόβσκι), Ζαπάτα.

Σαχτάρ Ντόνετσγκ (Λουίς Κάστρο): Πιάτοβ, Μπόλμπατ, Κριβτσόβ, Ματβιένκο, Ισμαΐλι, Στεπανένκο, Μάρλος (86' Κονοπλιάνκα), Κοβαλένκο, Πάτρικ (69' Σόλομον), Τάισον, Μοράες.

Πηγή: gazzetta.gr

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση