Άστραψε και βρόντηξε η Σάλτσμπουργκ! (vid)

πήρε μία τεράστια νίκη με 6-2 κόντρα στη Γκενκ

Η Σάλτσμπουργκ έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο απέναντι στην Γκενκ και με πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο πήρε μία τεράστια νίκη με 6-2. Η ομάδα από την Αυστρία με πρωταγωνιστές τα ''βέλη'' Μιναμίνο και Χουάνγκ που έκαναν άνω-κάτω την άμυνα της Γκενκ και τον 19χρονο Χάλαντ που πέτυχε χατ-τρικ, μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στους ομίλους του Champions League στέλνοντας μήνυμα προς τις Νάπολι και Λίβερπουλ πως δεν θα είναι εύκολη αντίπαλος.

Η Σάλτσμπουργκ άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού μόλις στο 2' με τον Μιναμίνο να περνά ωραία κάθετη για τον Χάλαντ που με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 1-0. Στο 34' οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Κρίστενσεν να κλέβει πίσω από τη μεσαία γραμμή και να βγάζει ωραία μπαλιά για τον Χουάνγκ που αφού ξεπέρασε σαν σταματημένο τον Ντεβάεστ, γύρισε για τον Χάλαντ κι αυτός με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα ο Γιουνούζοβιτς εκμεταλλεύτηκε τη λάθος εκτέλεση φάουλ του Λουκουμί και με απόκρουση ουσιαστικά έβγαλε ωραία κάθετη για τον Χουάνγκ που σε τετ-α-τετ με τον Κούτσκε, πλάσαρε ωραία θα για το 3-0. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών η Γκενκ μείωσε, με τον Λουκουμί να εκμεταλλεύεται την λάθος απόκρουση του Ραμάλιο και με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-1. Στο 45' οι παίκτες της Σάλτσμπουργκ βγήκαν στην αντεπίθεση με την μπάλα να φτάνει μετά από κόντρες στον Χουάνγκ που από τα πλάγια γύρισε για τον Χάλαντα κι αυτός σε κενή εστία έκανε το 4-1 συμπληρώνοντας χατ-τρικ. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι βγήκαν και πάλι στην αντεπίθεση με τον Μιναμίνο να διανύει σχεδόν όλο το γήπεδο και να γυρίζει για τον Σζόμποσζλαϊ που με πλασέ στην κίνηση έκανε το 5-1!

Στο 52' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους, η Γκενκ μείωσε σε 5-2 με κοντινή κεφαλιά του Σαματά μετά από σέντρα του Μπονγκοντά. Στο 66' η Σάλτσμπουργκ πέτυχε και έκτο τέρμα με τους Γιουνούζοβιτς και Ούλμερ να παίζουν εξαιρετικά το «1-2» και τον τελευταίο να κάνει το 6-2 με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Στάνκοβιτς, Κρίστενσεν, Ραμάλιο, Βέμπερ, Ούλμερ, Μιναμίνο, Μπερνεντέ, Γιουνούζοβιτς, Σζόμποσζλαϊ (62' Οκουγκάβα), Χάλαντ (72' Ντακά), Χουάνγκ

ΓΚΕΝΚ: Κούτσκε, Μέλε, Ντεβάστ, Λουκουμί, Ούρονεν, Μπέργκε, Χροσόφσκι, Χέινεν, Εντονγκαλά (72' Χάτζι), Σαματά, Ίτο (45' Μπονγκοντά)