Ασταμάτητη Μπάγερν επτά αστέρων ισοπέδωσε τη Ζάλτσμπουργκ! (vid)

Και έφυγε για προημιτελικά, σε ένα παιχνίδι που αποδείχτηκε... μονόλογος

Με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να πετυχαίνει το γρηγορότερο χατ-τρικ στην ιστορία του Champions League, η Μπάγερν Μονάχου εμφανίστηκε αδίστακτη κόντρα στη Ζάλτσμπουργκ, ισοπέδωσε τους Αυστριακούς στην έδρα της (7-1) και προκρίθηκε με εμφατικό τρόπο στα προημιτελικά του Champions League!

Το σύνολο του Γιούλιαν Νάγκελσμαν μετά το ισόπαλο 1-1 του πρώτου ματς, δεν αστειεύτηκε και έκανε φανερό ότι όταν σοβαρευτεί, είναι ασταμάτητη, ενώ με τον Πολωνό στην επίθεση να έχει τέτοια σοκαριστική ικανότητα στο γκολ, μπορεί τα πάντα!

Από το ξεκίνημα φάνηκε ότι ο ρυθμός θα ήταν… τρελός, αφού στο 1’ και στο 2’, Μπάγερν και Ζάλτσμπουργκ αντίστοιχα, έχασαν τεράστιες ευκαιρίες, με τον Λεβαντόφσκι να μην νικά τον Κεν σε τετ-α-τετ και το σουτ του Άαρονσον να βρίσκει στα σώματα. Κάπου εκεί ο Ρόμπερ Λεβαντόφσκι έβαλε πλώρη για ένα ακόμα μεγάλο ρεκόρ. Αρχικά ο Πολωνός κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Βέμπερ και στο 12’ έγραψε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Νόιερ, αλλά ο Γερμανός τερματοφύλακας με κάποιον… μυστήριο τρόπο, απομάκρυνε σε κόρνερ το σουτ!

Ο Λέβα συνέχισε με μοναδικό τρόπο το σόου του, αφού παρά το αρχικό φάουλ που είχε δοθεί στο όριο της περιοχής, το VAR μετέτρεψε σε πέναλτι την αρχική απόφαση και ο 33χρονος σέντερ φορ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από τα 11 βήματα. Στο 23’ σκόραρε και πάλι, αυτή τη φορά με περίεργο τρόπο και μεγάλη δόση τύχης, αφού η μπάλα κόντραρε πρώτα στον Κεν και μετά στο δοκάρι! Το κερασάκι στην τούρτα για το πρώτο ημίχρονο, έβαλε ο Γκνάμπρι στο 31’, όταν το σουτ που έκανε από τα δεξιά της αντίπαλης περιοχής, «τρύπησε» τα χέρια του γκολκίπερ της Ζάλτσμπουργκ!

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν λογικό το μεγάλο σκορ αλλά και οι πολλές αλλαγές να ρίξουν τον ρυθμό του ματς, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν εμπόδισε τον Τόμας Μίλερ να υποδεχθεί την μπάλα στην κορυφή της περιοχής της Ζάλτσμπουργκ, να γυρίσει πανέμορφα και με ένα ξερό σουτ να την… ξεκουράσει στα δίχτυα των Αυστριακών για το 5-0. Οι φιλοξενούμενοι παρά το σοκ, έδειξαν να προσπαθούν και ανταμείφτηκαν με το γκολ της τιμής στο 70’, χάρη σε εξαιρετικό τελείωμα του Κιάεργκα Κιάεργκααρντ από τα αριστερά.

Ενώ όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει, ο Μίλερ έγραψε το 6-1 στο 83’ με τρομερή άνεση, ενώ ο Σανέ βρήκε και αυτός γκολ δύο λεπτά αργότερα, με τους παίκτες της Ζάλτσμπουργκ να μην μπορούν να ακουμπήσουν τη μπάλα.

Μπάγερν (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρ, Ζίλε (66’ Νιανζού), Ερναντέζ (60’ Ουπαμεκανό), Γκνάμπρι (46’ Σαρ), Κίμιχ, Μουσιάλα (66’ Ρόκα), Κομάν (66’ Τσούπο-Μοτίνγκ), Μίλερ, Σανέ, Λεβαντόφσκι.

Ζάλτσμπουργκ (Ματίας Γιάισλε): Κον, Κρίστενσεν, Σολέ (46’ Πιατκόφσκι), Βόμπερ, Ούλμερ, Καμαρά (68’ Τιζανί), Καπάλντο, Ζάιβαλντ (46’ Σούτσιτς), Άαρονσον, Αντάμου (61’ Κιάεργκααρντ), Αντεγιέμι (61’ Σέσκο).