«Απόλυτη» κι ωραία η Μπάγερν στους «16»!

Έξι στα έξι για τους Βαυαρούς

Την πρωτιά και το απόλυτο (6/6 νίκες) στον 2ο όμιλο πανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου, η οποία επικράτησε 3-1 (με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στον πάγκο) της… λειψής Τότεναμ (ο Ζοσέ Μουρίνιο δεν είχε στην αποστολή από… επιλογή -εκτός των τραυματιών- τους Χάρι Κέιν, Ντελέ Άλι και Γιαν Βερτόνγκεν).

Τα «σπιρούνια» όσο κι αν ήθελαν δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στην 7άρα (7-2) που υπέστησαν στην έδρα τους από τους Βαυαρούς στις αρχές Οκτώβρη. Έτσι, αν και πέρασαν ως δεύτερα στους «16» του Champios League, έμειναν με την πίκρα…

Το ματς:

Τι κι αν πριν την αναμέτρηση όλα όσα αφορούσαν την τελική τους κατάληξη στον βαθμολογικό πίνακα του 2ου ομίλου ήταν δεδομένα και… ληγμένα.

Οι Μπάγερν Μονάχου και Τότεναμ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο της «Αλιάνζ Αρίνα» με σαφή στόχο να… σεβαστούν τους οπαδούς τους και την ιστορία τους .

Αυτό φάνηκε από τα πρώτα κιόλας λεπτά, αφού το σκορ στο εικοσάλεπτο ήταν ήδη 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τέρμα του Κίνγκσλεϊ Κομάν στο 14’ (από ασίστ του Σερζ Γκνάμπρι). Η χαρά τους, βέβαια, δεν κράτησε για πολύ, καθώς ύστερα από έξι λεπτά ο Ράιν Σεσενιό (μετά από ωραία κυκλοφορία των «σπιρουνιών» και λάθος διώξιμο της αντίπαλης άμυνας) βρέθηκε ολομόναχος απέναντι στον Μάνουελ Νόιερ, αξιοποιώντας την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε.

Στο 27ο λεπτό ο σκόρερ των Βαυαρών παραχώρησε τη θέση του λόγω τραυματισμού στον Τόμας Μίλερ. Ο νεοεισελθών ήταν αυτός που αποκατέστησε την… τάξη (η Μπάγερν ήταν σαφώς ανώτερη μέχρι εκείνο το σημείο), σκοράροντας στο 45’. Ο Αλφόνσο Ντέιβις επιχείρησε το σουτ, η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι και έφτασε στον Γερμανό μεσοεπιθετικό, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να τη στείλει στα δίχτυα. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα ο Φελίπε Κοουτίνιο θα μπορούσε να γράψει και το 3-1, ωστόσο, το σουτ που επιχείρησε βρήκε στο δοκάρι (μετά από παρέμβαση του Πάουλο Καζανίγκα).

Ό, τι δεν κατάφερε σε εκείνη τη φάση ο Βραζιλιάνος μέσος, το πέτυχε στο 64’ (με πολύ ωραίο πλασέ εκτός περιοχής), σε ένα χρονικό σημείο που η Μπάγερν συνέχιζε να επιβάλει τον ρυθμό της. Χωρίς πολλά πολλά το τελευταίο περίπου μισάωρο, με τις δύο ομάδες να… χαλαρώνουν εν όψει της απαιτητικής συνέχειας στα πρωταθλήματά τους.