«Απέδρασε» από το Παρίσι με Κομάν η Μπάγερν! (vid)

Οι Βαυαροί επικράτησαν της Παρί με 0-1

Η Μπάγερν Μονάχου ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της σπουδαίας αναμέτρησης με την Παρί Σεν Ζερμέν στο «Παρκ Ντε Πρενς», προηγήθηκε με γκολ του Κομάν στο 53’ και τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης στην προημιτελική φάση του φετινού Champions League.

Άργησε να ανεβάσει στροφές η Παρί, πίεσε ασφυκτικά στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, έχασε ευκαιρίες και είχε (ορθά) ακυρωθέν γκολ, με τους Βαυαρούς να αντέχουν και να φεύγουν από το Παρίσι με τη σημαντική νίκη. Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις και χάνει τη ρεβάνς της 8ης Μαρτίου ο Παβάρ.

Η Μπάγερν μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, δημιουργώντας την πρώτη της τελική προσπάθεια 28’’ μετά την έναρξη, όταν ο Τσούπο-Μοτίνγκ κινήθηκε όμορφα και σούταρε με φάλτσο από μακριά, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντοναρούμα. Στο 8’ ο Ζαΐρ-Εμερί (σε ηλικία 16 ετών έγινε ο νεαρότερος ποδοσφαιριστής που ξεκινάει βασικός σε αυτή τη φάση του Champions League) προσπάθησε να βγάλει κάθετη στον Νεϊμάρ, αλλά ο Κανσέλο βγήκε έγκαιρα για να κόψει.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλα ποσοστά κατοχής, κυκλοφορώντας την μπάλα στο μισό της Παρί, με ένα μακρινό σουτ του Παβάρ να μην απειλεί. Στο 20’ ο Νεϊμάρ ζήτησε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Παβάρ, αλλά ο Μάικλ Όλιβερ έδειξε «παίζετε», ενώ στο 25’ ο Κίμιχ βρήκε τον Κομάν, αλλά το σουτ του Γάλλου κατέληξε στην αγκαλιά του Ντοναρούμα. Στο 27’ ο Ράμος έκοψε τελευταία στιγμή τον Μουσιάλα, πριν εκείνος βρει τελική, ενώ στο 30’ ο Κομάν σέντραρε με ακρίβεια, αλλά η κεφαλιά του Τσούπο Μοτίνγκ έφυγε άουτ.

Στο 34’ ο πολύ δραστήριος Κομάν συνέκλινε από τα αριστερά και σούταρε με δύναμη, δίπλα από το δεξί δοκάρι των γηπεδούχων, στο 43’ Ράμος απομάκρυνε μια σέντρα του Κομάν, η μπάλα στρώθηκε στον Κίμιχ που σούταρε από μακριά, αλλά ο τερματοφύλακας της Παρί ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε στη δεξιά του γωνία. Οι Παριζιάνοι έφτιαξαν την πρώτη τους τελική στο 45’+1’, όταν ο Μέσι εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ καλή θέση, πάνω στο τείχος.

Η Παρί μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να πιέσει ψηλότερα, αλλά η Μπάγερν ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα στο 53’. Ο Ντέιβις, ο οποίος πήρε τη θέση του Κανσέλο στην ανάπαυλα, έκανε υπέροχη σέντρα από τα αριστερά και ο γεννημένος στο Παρίσι, Κομάν, πλάσαρε στην κίνηση αμαρκάριστος, νικώντας τον Ντοναρούμα που δεν είχε σωστή αντίδραση.

Στο 57’ ο Γκαλτιέ έριξε στο παιχνίδι τον Εμπαπέ, ωστόσο η ομάδα του συνέχισε να δυσκολεύεται στο να διατηρήσει την κατοχή για να ψάξει την ισοφάριση. Αντιθέτως, η Μπάγερν ήταν εκείνη που απείλησε ξανά, με τον Τσούπο Μοτίνγκ αρχικά να κάνει θεαματικό γυριστό πάνω στον Ντοναρούμα στο 62’. Ο ίδιος είχε δοκάριένα λεπτό αργότερα (63’), όταν μετά από γύρισμα του Μουσιάλα, πλάσαρε στην κίνηση αλλά είδε την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι, ενώ στο 64’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κίμιχ, ο Ντοναρούμα απέκρουσε εντυπωσιακά μια δυνατή κεφαλιά του Παβάρ.

Στο 73’ η Παρί έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με τον Εμπαπέ να εκμεταλλεύεται την ταχύτητά του και να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ζόμερ, αλλά ο Ελβετός γκολκίπερ βγήκε νικητής. Στη συνέχεια της φάσης ο Νεϊμάρ σούταρε πάνω στον Παβάρ, ενώ ο Εμπαπέ σκόραρε, αλλά βρισκόταν σε εμφανή θέση οφσάιντ. Στο 77’ ο Μέσι εκτέλεσε κόρνερ και ο Ζόμερ μπλόκαρε με άνεση την κεφαλιά του Μαρκίνιος, ενώ στο 82’ ο Εμπαπέ ισοφάρισε, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε από το VAR για οριακότατο οφσάιντ.

Στο 84' ο Μέντες σέντραρε ξανά από τα αριστερά και ο Μέσι πλάσαρε στην κίνηση, με τον Παβάρ να επεμβαίνει σωτήρια για την ομάδα του διώχνοντας σε κόρνερ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παβάρ ανέτρεψε τον Μέσι πριν εκείνος μπει στη μεγάλη περιοχή και ο Όλιβερ τον απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο 92' ο Νεϊμάρ σέντραρε και μια κεφαλιά του Ράμος πέρασε πάνω από την εστία του Ζόμερ. Έτσι, το 0-1 έμεινε μέχρι τέλους, με την Μπάγερν να παίρνει το προβάδισμα πρόκρισης.