Άλωσε την Πόλη η Παρί!

Έκανε το «2 στα 2» ...

Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε δίκαια 1-0 τη Γαλατάσαραϊ στην Πόλη, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ και με «2 στα 2» «φιγουράρει» στην κορυφή του γκρουπ.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Ικάρντι στο 52’.

Ο Ντι Μαρία ξεκίνησε «φουριόζος» και δημιούργησε δυο καλές φάσεις στο πρώτο τέταρτο στην εστία του Μουσλέρα, τις οποίες απομάκρυνε ο Ουρουγουανός διεθνής τερματοφύλακας. Οι παίκτες του Φατίχ Τερίμ προσπάθησαν να αντιδράσουν και να δημιουργήσουν κάποιες μικροευκαιρίες στην εστία του Νάβας. Οι Παριζιάνοι αντέδρασαν και έχασαν ευκαιρίες με τους Σαράμπια, Μπερνάτ και Ντι Μαρία, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, η «Γαλατά» προσπάθησε να απειλήσει χωρίς αποτέλεσμα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν επιθετικά και μετά την ευκαιρία του Ντι Μαρία η Παρί άνοιξε το σκορ στο 52’. Ένα έξοχος συνδυασμός των πρωταθλητών Γαλλίας έφερε τον Σαράμπια τετ α τετ με τον Μουσλέρα και αυτός έδωσε στον Ικάρντι που σε κενή εστία έκανε το 0-1. Ο Φαλκάο «ξύπνησε» και άρχισε να χάνει ευκαιρίες, ο Τερίμ άρχισε τις αλλαγές, όμως το γκολ για τη Γαλατάσαραϊ δεν ερχόταν. Ο Μενιέ απάντησε για την Παρί στο 75’ και οι αμυντικοί του Τόμας Τούχελ βγήκαν μπροστά και έχαναν ευκαιρίες, παίρνοντας τελικά τη δίκαιη νίκη.