«Αδιάβροχη» η Τσέλσι στη Μαδρίτη! (vid)

Πήρε ισοπαλία στην βροχερή Μαδρίτη και ονειρεύεται τον τελικό του Champions League

Η Ρεάλ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Τσέλσι στο «Αλφρέδο ντι Στέφανο» για τον πρώτο ημιτελικό του Champions League και θα κυνηγήσει την πρόκριση στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας, αφού δεν φούλαρε τις μηχανές σε αυτό το παιχνίδι, με εξαίρεση το σημείο όπου ισοφάρισε ο Καρίμ Μπενζεμά.

Οι «μπλε» είχαν ανοίξει το σκορ νωρίτερα με τον Κρίστιαν Πούλισικ και είχαν καλές στιγμές για να αυξήσουν την εκτός έδρας συγκομιδή τους, αλλά δεν ξέφυγαν από συγκεκριμένες φετινές παθογένειες, που δεν είχαν να κάνουν με την αντιμετώπιση του 3-5-2 που χρησιμοποίησε ο Ζινεντίν Ζιντάν, για να καλύψει την απουσία του τραυματία Σέρχιο Ράμος.

Το πρόβλημα για την Τσέλσι ήταν αυτό που αντιμετωπίζει όλη τη σεζόν. Το αντιμετώπισε και την Κυριακή κόντρα στη Γουέστ Χαμ και σε κάθε παιχνίδι που αγωνίζεται ο Τίμο Βέρνερ. Ο Γερμανός επιθετικός μοιάζει να μην έχει το καθαρό μυαλό να εκτελέσει σωστά κι έτσι η τεράστια ευκαιρία του 10ου λεπτού πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Ρόλο σε αυτό έπαιξε και ο Τιμπό Κουρτουά με την εξαιρετική επέμβασή του φυσικά, ωστόσο θα υπήρχε και συνέχεια στις κακές αποφάσεις του Βέρνερ όσον αφορά στις κινήσεις του (με μπάλα) και στις τελικές του. Στο 14ο λεπτό, πάντως, δεν χρειάστηκε να συμμετάσχει. Η βαθιά μπαλιά του Αντόνιο Ρίντιγκερ στην πλάτη της άμυνας της Ρεάλ βρήκε τον Κρίστιαν Πούλισικ, που κοντρόλαρε, απέφυγε τον Κουρτουά και σούταρε σε κενή εστία (που έσπευσε να καλύψει ο Νάτσο, αντί να μαρκάρει τον αντίπαλό του) για το 1-0 της Τσέλσι.

Η κυριαρχία των «μπλε» ήταν ξεκάθαρη σε αυτό το σημείο, με τους παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν να μοιάζουν σαν να μην γνωρίζουν πώς να παίξουν την τριάδα στην άμυνα και η αλήθεια είναι ότι φέτος δεν είχαν συνηθίσει αυτήν τη διάταξη. Η μονομαχία του Μαρσέλο από αριστερά με τον Ενγκολό Καντέ αποδείχθηκε επίσης άνιση για τον Βραζιλιάνο μπακ, που ξεκάθαρα έχει αφήσει πολύ πίσω τα καλά χρόνια του.

Η Ρεάλ είναι η ομάδα που εδώ και καιρό έχει σταματήσει να υπερέχει στους αγώνες της και αρκείται να παίρνει τα αποτελέσματα και δη στα ντέρμπι, κυρίως χάρη στην άμυνά. Μπορεί ο Κουρτουά να δέχθηκε γκολ για πρώτη φορά έπειτα από 6 ώρες και 47 λεπτά, όμως υπάρχει πάντα η επίθεση, στην οποία υπάρχει ο 4ος σκόρερ στην ιστορία του θεσμού. Ο Καρίμ Μπενζεμά πρώτα προειδοποίησε με ένα σουτ εκτός περιοχής στο δοκάρι και στη συνέχεια, στο 29ο λεπτό, ισοφάρισε με ένα κοντινό γυριστό, φτάνοντας τα 71 γκολ, όσα έχει στη διοργάνωση εδώ και μια δεκαετία ο Ραούλ.

Το 13ο τέρμα του Γάλλου στις τελευταίες 13 εμφανίσεις του ως βασικός "κλείδωσε" το ρυθμό του αγώνα. το βρεγμένο τερέν και οι φανέλες που έσταζαν δυσκόλευαν πολύ πλέον τους παίκτες. Το ημίχρονο δεν άλλαξε την κατάσταση, με τις επιθέσεις να δίνουν τη θέση τους σε μαρκαρίσματα που φλέρταραν με το ατύχημα λόγω της βροχής.

Ο Ζιντάν έριξε στον αγώνα τον Εντέν Αζάρ και ο Τόμας Τούχελ απάντησε με τριπλή αλλαγή, βάζοντας τους Κάι Χάβερτς, Ρις Τζέιμς και Χακίμ Ζιγές. Τα «φρέσκα» πνευμόνια των φιλοξενουμένων ήταν περισσότερα, γι' αυτό και είχαν καλύτερα πατήματα στη συνέχεια, ψάχνοντας πιο επισταμένα το γκολ. Οι κατάκοποι Λούκα Μόντριτς και Τόνι Κρόος περίμεναν ενίσχυση, ο Μαρσέλο περίμενε να γίνει αλλαγή και αυτό συνέβη στο 77'. Τίποτα δεν άλλαξε. Η Ρεάλ έπαιξε για το Χ και το πήρε, η Τσέλσι άρχισε να συμβιβάζεται με την ιδέα του ενός εκτός έδρας γκολ και αμφότερες έδωσαν ραντεβού την προσεχή Τετάρτη στο Στάμφορντ Μπριτζ για το τελικό ξεκαθάρισμα λογαριασμών.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ (77' Οντριοθόλα), Μιλιτάο, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο (77' Ασένσιο), Μόντριτς, Κρος, Κασεμίρο, Βινίσιους (65' Αζάρ), Μπενζεμά (90+3' Ροντρίγκο).

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Κρίστενσεν, Τιάγκο Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα (66' Τζέιμς), Καντέ, Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Μάουντ, Πούλισικ (66' Ζιγές), Βέρνερ (66' Χάβερτς).