6ος όμιλος: Λύγισε τη Σαχτάρ η απόλυτη Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε έστω και δύσκολα της Σαχτάρ με σκορ 2-1 και διατήρησε το απόλυτο στους ομίλους του Champions League.

Λύγισε τη Σαχτάρ και έκανε το 3Χ3 η Ρεάλ. Η «βασίλισσα» έπαιξε με τη… φωτιά, αλλά δεν «κάηκε», με αποτέλεσμα να διατηρήσει το απόλυτο στον 6ο όμιλο του Champions League και να απομακρυνθεί στο +5 από τη 2η θέση.

Στο 13ο λεπτό ο Ροντρίγκο συνεργάστηκε εκτός περιοχής με τον Βινίσιους, ευνοήθηκε από τις κόντρες και έπιασε δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Τρουμπίν, ο οποίος αιφνιδιάστηκε. Ο Βραζιλιάνος ένα τέταρτο μετά έγινε δημιουργός από σκόρερ, καθώς συνεργάστηκε άψογα με τον Μπενζεμά εκτός περιοχής και σέρβιρε στον Βινίσιους για το 2ο γκολ των γηπεδούχων . Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Ρεάλ Μαδρίτης πάει… σβηστά για 2-0 ημίχρονο,  ήρθε το γκολ απ’ το πουθενά η γκολάρα του Ζουμπκόφ με βολ πλανέ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν απ’ το πουθενά στο κόλπο, αλλά η απόδοση της Ρεάλ δεν έπεσε. Άλλαξαν όμως τα ποσοστά τους στις τελικές. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης είχε ευκαιρίες και στο β’ μέρος, αλλά παρουσιάστηκε αναποτελεσματική σε αυτό το διάστημα και η Σαχτάρ παρέμεινε ζωντανή μέχρι το τέλος. Ωστόσο, η ομάδα του Αντσελότι πήρε αυτό που άξιζε στο τέλος.