Έριξε τριάρα στη Μίλαν και τα έκανε... μπάχαλο η Τσέλσι!

H Τσέλσι επικράτησε με το εμφατικό 3-0 της Μίλαν και έκανε... μπάχαλο τον 5ο όμιλο, με δύο βαθμοί να χωρίζουν την πρώτη με την τέταρτη θέση!

Έβαλε... φωτιά στον 5ο όμιλο η Τσέλσι! Με εξαιρετική εμφάνιση, η ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ επικράτησε με το εμφατικό 3-0 της Μίλαν για να πάρει την πρώτη της νίκη και να φτάσει τους 4 βαθμούς, όσους έχουν και οι ροσονέρι.

Στους πέντε πλέον η πρωτοπόρος Σάλτσμπουργκ, στους 3 η τέταρτη Ντινάμο Ζάγκρεμπ και ο όμιλος έχει γίνει... μπάχαλο μετά το πέρας των τριών πρώτων αγωνιστικών του Champions League! Κομβική η τέταρτη αγωνιστική αφού έχει τα Μίλαν-Τσέλσι και Ντινάμο Ζάγκρεμπ-Σάλτσμπουργκ στα οποία θα φανεί αν θα συνεχιστεί το... τρενάκι στον όμιλο ή θα υπάρξουν ομάδες που θα ξεχωρίσουν!

Εξαιρετικός ο ρυθμός από το ξεκίνημα του αγώνα, με τον Μάουντ στο 5' να απειλεί. Ο Ταταρουσάνου στο 23' με τεράστια επέμβαση στέρησε το γκολ στον Τιάγκο Σίλβα, ενώ στα... καπάκια ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι σε ακόμη μία προώθησή του. Η πολυορκία της Τσέλσι έβγαλε αποτέλεσμα αφού ο Φοφανά σκόραρε για το 1-0 στο 25ο λεπτό. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 33' ο Μάουντ σκόραρε αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε για οφσάιντ, με την Μίλαν να εμφανίζεται στις... καθυστερήσεις και τον Κρούνιτς να χάνει αδιανόητη ευκαιρία σε κενή εστία για την ισοφάριση.

Μια από τα ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Τσέλσι να έχει τον έλεγχο και να φτάνει στο 2-0 που αν μη τι άλλο δικαιούνταν. Ηταν το 56ο λεπτό με τον Ομπαμεγιάνγκ να βρίσκει δίχτυα στο Champions League μετά από 1765 ημέρες για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Και έξι λεπτά αργότερα, ο Στέρλινγκ ήρθε να βάλει ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες των ροσονέρι για να διεκδικήσουν κάτι από το ματς, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.