Champions League: Το πανόραμα της βραδιάς

Τα τελικά αποτελέσματα της αποψινής βραδιάς

Ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική στους τελευταίους τέσσερις ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, με αρκετές εκπλήξεις!

Στις αναμετρήσεις των 22:00, στον πέμπτο όμιλο, Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Σάλτσμπουργκ εξήλθαν ισόπαλες 1-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Σέιγουολντ, ενώ οι Κροάτες απάντησαν με τον Λούμπισιτς στο 40’. Στο άλλο παιχνίδι που συγκέντρωσε όλα τα βλέμματα της αποψινής βραδιάς, η Τσέλσι πήρε σπουδαίο «διπλό» (0-2) στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και βρίσκεται πλέον στην κορυφή του ομίλου με επτά βαθμούς. Τα γκολ για τους «μπλε» σημείωσαν οι Ζορζίνιο και Ομπαμεγιάνγκ.

Στον έκτο όμιλο η Λειψία με τα γκολ των Βέρνερ και Φόρσπεργκ, «απέδρασε» από την Γλασκώβη  αφήνοντας την Σέλτικ στον πάτο του ομίλου. Στο άλλο παιχνίδι η Σαχτάρ έφθασε στην «πηγή αλλά δεν ήπιε νερό». Οι Ουκρανοί άνοιξαν το σκορ με τον Ζουμπκόφ στο 46’ αλλά οι «Μαδριλένοι» ήταν αυτοί που είχαν τον τελευταίο λόγο με τον Ρούντιγκερ να φέρνει στα ίσα το ματς στις καθυστερήσεις του αγώνα. Η ομάδα του Αντσελότι απολαμβάνει μόνη την κορυφή με 10 βαθμούς, ενώ ακολουθεί η Λειψία με 6, η Σαχτάρ με 5 και η Σέλτικ με 1 βαθμό.

Όσο αφορά τον έβδομο όμιλο, στο παιχνίδι που ξεκίνησε στις 19:45, Μάντσεστερ Σίτι και Κοπεγχάγη έμειναν στο 0-0 με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να έχει την πρώτη της απώλεια στη φετινή διοργάνωση. Ούτε και η άλλη αναμέτρηση του ομίλου έβγαλε νικητή με την Ντόρτμουντ να μένει στο 1-1 με την Σεβίλλη μέσα στο «Σιγκνάλ Ιντούνα Παρκ».

Στον όγδοο και τελευταίο όμιλο είναι εκεί που σημειωθήκαν οι δύο εκπλήξεις. Στο παιχνίδι που ξεκίνησε στις 19:45, η Μακάμπι Χάιφα πήρε τεράστια νίκη επί της Γιουβέντους με 2-0. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Ομερ Ατζίλι που σημείωσε και τα δύο τέρματα της ομάδας του. Στο ματς της Παρί με την Μπενφίκα, οι Πορτογάλοι πήραν ηρωική ισοπαλία (1-1) μέσα στο Παρίσι και η ισοβαθμία ανάμεσα στις δύο ομάδες στη κορυφή του ομίλου, παραμένει.