Έβαλε stop στην Σίτι η Κοπεγχάγη! (vid)

Οι Σίτιζενς «κόλλησαν» στο 0-0 με τους Δανούς

Mία μεγάλη ισοπαλία κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι πήρε η Κοπεγχάγη (0-0), με τους Δανούς να αναγκάζουν τους «πολίτες» στην πρώτη τους απώλεια στο φετινό Champions League για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων, ωστόσο ακόμη και έτσι οι Άγγλοι «κλείδωσαν» την πρόκριση στους «16».

Μπορεί στο πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων η Μάντσεστερ Σίτι να διέλυσε την Κοπεγχάγη με 5-0, ωστόσο το σημερινό ματς ήταν τελείως διαφορετικό. Ο Πεπ Γκουαρδιόλα αποφάσισε να ξεκουράσει τον «καυτό» Έρλινγκ Χάαλαντ ενόψει του ματς με τη Λίβερπουλ, με τους «πολίτες» να μην βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα και να μένουν στο 0-0 με τους Δανούς, σε ένα ματς που οι περισσότεροι θα θυμούνται για τον διαιτητή που τα έκανε... μαντάρα και χρειάστηκε να επέμβει το VAR τρεις φορές.

H Σίτι μπήκε πιο δυνατά στο ματς και έδειξε από την πρώτη στιγμή τις προθέσεις της, με τον Χούλιαν Άλβαρεζ να πραγματοποιεί την πρώτη ευκαιρία στο ματς στο 6ο λεπτό, ενώ στο 11'  οι «πολίτες» κατάφεραν να σκοράρουν. Ο Ρόδρι εξαπέλυσε έναν «κεραυνό» έξω από την περιοχή και βρήκε δίχτυα, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε ποτέ, καθώς με τη βοήθεια του VAR, για πρώτη φορά στο ματς, διαπιστώθηκε πως λίγο πριν, ο Μάχρεζ είχε κατεβάσει τη μπάλα με το χέρι.

Τα λεπτά περνούσαν και οι Άγγλοι συνέχισαν να πιέζουν, με τον Μαχρέζ να χάνει τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 25'. Η Σίτι κέρδισε πέναλτι, ξανά με τη βοήθεια του VAR, για χέρι του Μπόιλεσεν, με τον Αλγερινό να αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Γκραμπάρα να τον νικά, κρατώντας το ματς χωρίς σκορ. Λίγα λεπτά μετά (30'), το VAR επέμβη για ακόμη μία φορά για φάση που δεν έκρινε σωστά ο διαιτητής, με τον Πορτογάλο Αρτούρ Ντίας να αποβάλει τελικά τον Σέρχιο Γκόμεθ για φάουλ ως ο τελευταίος παίκτης, ενώ αρχικά είχε πει πως δεν υπάρχει παράβαση στη φάση, αφήνοντας έτσι τη Σίτι με 10 παίκτες.

Με την αρχή του δεύτερου ημίχρονου η Κοπεγχάγη εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα, κατάφερε να ελέγχξει το ματς και είχε ευκαιρίες και για να σκοράρει, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνει, με τον ρυθμό να μειώνεται σταδιακά. Oι «πολίτες» είχαν δύο ακόμη καλές ευκαιρίες (84') με τον Γκραμπάρα να αποκρούει αρχικά το σουτ του Κανσέλο, ενώ στη συνέχεια μία κεφαλιά του Άλβαρεζ έφυγε άουτ, με το 0-0 να παραμένει μέχρι και το σφύριγμα της λήξης.

Πηγή: sdna.gr