Champions League: Το πανόραμα της βραδιάς

Ασταμάτητη Βιγιαρεάλ, πρόκριση στην παράταση η Ρεάλ

Γνωστές έγιναν απόψε οι πρώτες δύο ομάδες που προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Champions League. Η Βιγιαρεάλ αναδείχθηκε ισόπαλη με την Μπάγερν στο Μόναχο με 1-1 και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα στην Ισπανία πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ 2-1. Στο άλλο παιχνίδι, η Ρεάλ ηττήθηκε με 2-3 από την Τσέλσι αλλά η νίκη με 3-1 στο Λονδίνο την περασμένη βδομάδα της έδωσε την πρόκριση στα ημιτελικά με συνολικό σκορ 5-4.

Η ομάδα του Έμερι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 52’ καθώς ο Λεβαντόφσκι με συρτό σουτ έκανε το 1-0. Οι Βαυαροί πίεσαν αρκετά την Ισπανική ομάδα η οποία περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Παρά την πίεση που έβαλε η ομάδα του Νάγκελσμαν, η Βιγιαρεάλ κατάφερε να ισοφαρίσει στον 88’ με τον Τσουκβέζε παίρνοντας τη μεγάλη πρόκριση στους «4» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Στο άλλο παιχνίδι, χρειάστηκε η παράταση για να κριθεί η πρόκριση. Η Τσέλσι κατάφερε να προηγηθεί με 0-3 μέσα στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» χάρη σε τέρματα των Μάουντ (15’), Ρίντιγκερ (51’) και Βερνερ (75’). Ο Ροντρίγκο όμως έσωσε την παρτίδα για την «βασίλισσα» σκοράροντας στο 80’ με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση. Και εκεί μίλησε ο συνήθης ύποπτος. Ο Καρίμ Μπενζεμά με κεφαλιά μετά από σέντρα του Βινίσιους, έκανε το 2-3 στο 96’ το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Οι «μερένγκες» που έπαιξαν με τη φωτιά, πήραν εν τέλει την πρόκριση με συνολικό σκορ 5-4.

ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Μπάγερν - Βιγιαρεάλ 1-1 (52' Λεβαντόφσκι / 88' Τσουκβέζε)

Μπάγερν (Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ερναντέζ, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Σανέ, Κομάν, Μουσιάλα, Μίλερ, Λεβαντόφσκι

Βιγιαρεάλ (Έμερι): Ρούλι, Φόιτ, Αλμπιόλ, Τόρες, Εστουπινιάν, Παρέχο, Καπού, Κοκλέν, Μορένο, Ντανζούμα, Λο Σέλσο

Ρεάλ Μαδρίτης - Τσέλσι 2-3 (80' Ροντρίγκο, 96' Μπενζεμά / 15' Μάουντ, 51' Ρίντιγκερ, 75' Βέρνερ)

Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Νάτσο, Αλάμπα, Μεντί, Κρος, Καζεμίρο, Μόντριτς, Βαλβέρδε, Μπενζεμά, Βινίσιους

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Τζέιμς, Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ, Αλόνσο, Λόφτους-Τσικ, Κόβατσιτς, Καντέ, Μάουντ, Χάβερτς, Βέρνερ