Ρεάλ Μαδρίτης- Παρί Σεν Ζερμέν: Όρθια στην Μαδρίτη η Παρί

Αγώνας για την 5η αγωνιστική του πρώτου ομίλου.

Μετά από ένα φανταστικό και συνάμα συναρπαστικό αγώνα που σε καθήλωνε από το πρώτο λεπτό, Ρεάλ Μαδρίτης και Παρί Σεν Ζερμέν έμειναν στην ισοπαλία 2-2. Ήταν ένα παιχνίδι που είχε αρκετή ένταση και πάθος ,με τις δυο ομάδες να διεκδικούν την νίκη μέχρι το τέλος του αγώνα. Αλλά καμία από της δυο να μην το επιτυγχάνει. Με την αποψινή ισοπαλία η Παρί Σεν Ζερμεν εξασφάλισε και μαθηματικά την προίκιση στην επόμενη φάση και την πρωτιά στον όμιλο.

Ά ημίχρονο

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα η ομάδα του Τόμας Τούχελ, μπήκε αρκετά καλά στο αγώνα έχοντας καλυτέρα πάτηματα. Αυτό όμως δεν κράτησε και για πολύ καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης, μόλις στο πέμπτο λεπτό βρίσκει την πρώτη της ευκαιρία με τον Σέρχιο Ράμος, ο οποίο έπιασε την κεφάλια με την μπάλα όμως να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Στην συνέχεια του ημίχρονου  οι ποδοσφαιριστές της Παρί άλλαξαν την μπάλα πολύ όμορφά με τον Μπαμπέ να σεντράρει στον Ικάρντι ο οποίος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 17 λεπτό η Ρεάλ Μαδρίτης καταφέρνει να ανοίξει το σκορ με τον Μπενζεμά ο οποίος καραδοκούσε στην μικρή περιοχή, ο Ίσκο έπιασε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ο Γάλλος από κοντά κάνει το 1-0. Από αυτό το σημείο και μετά έχουμε μια κυριαρχία της Ρεάλ η οποία κυκλοφορούσε την μπάλα με μεγάλη ευκολία στην περιοχή της Παρί. Από το 30΄ και μετά η Παρί επιχειρεί να κερδίσει μέτρα. Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους Γάλλους, μετά το γκολ της Ρεάλ, έρχεται στο 35΄ με το Μπαμπέ ,ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή από πλαγιά θέση έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Κουρτουά να διώξει με δυσκολία.

Ακολούθως το σκηνικό μεταφέρετε στην περιοχή της Παρί, καθώς Καρβαχάλ και Κασεμίρο εξαπέλυσαν δυο δυνατά σουτ στο 37΄ και 39΄ αντίστοιχα και ανάγκασαν τον Νάβας σε δυο εντυπωσιακές αποκρούσεις. Το σημαντικότερο γεγονός του πρώτου ημίχρονου έγινε όμως στο 42΄ όπου ο Κουρτουά, βγαίνει μακριά από την εστία του να πάρει την μπάλα, ωστόσο πήρε τα πόδια του Ικάρντι, με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι και κόκκινη στο τερματοφύλακα της Ρεάλ. Ο διαιτητής της αναμέτρησης, βλέποντας όμως το VAR ακυρώνει την απόφαση του καθώς προηγήθηκε φάουλ στο Μαρσέλο.

΄Β ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ζιτάν μπήκε καλύτερα και είχε τον τρόπο να κάνει το 2-0, ωστόσο η μπάλα σταμάταγε στον εξαιρετικό Νάβας. Το παιχνίδι από εκεί και πέρα κυλούσε χωρίς να υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο πέραν από μερικά σουτ και από τις δυο ομάδες. Η Παρί με την είσοδο του Νειμάρ στο αγώνα προσπάθησε να αλλάξει λίγο τα πράγματα χωρίς όμως να το καταφέρει.

Στο 79΄ η Ρεάλ Μαδρίτης καταφέρνει να κάνει το 2-0, μετά απο σέντρα του Μαρσελο και τον Μπενζεμά με κοντινή κεφαλιά να μην λαθεύει. Το παιχνίδι έδειχνε τελειωμένο αλλά εκεί ήταν που η Παρί ξύπνησε και με δυο γκολ μέσα σε δυο λεπτά πάγωσε το Μπερναμπέου. Στο 81 μετά από ένα λάθος του Κουρτουά, ο Μπαμπέ κάνει το 2-1 και στο 83΄ ο Σαράπια με ένα δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή γραφεί το 2-2. Το παιχνίδι από εκεί και πέρα άναψε για τα καλά, ωστόσο στο τέλος καμία από τις δυο ομάδες δεν πηρέ την νίκη.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Κρός ήταν από τους κορυφαίος για την Ρεάλ, καθώς στο πρώτο ημίχρονο είχε αρκετά καλά σουτ που ανάγκασαν τον Νάβας σε εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Παρί Σεν Ζερμέν: Εκπληκτική εμφάνιση από τον Νάβας οποίος με τις αποκρούσεις του κράτησε ζωντανή την Παρί στο αγώνα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ρεάλ Μαδρίτης: Κακή βραδιά για τον Κουρτουά ο οποίος φέρει ξεκάθαρη ευθύνη στην φάση του γκολ

Παρί Σεν Ζερμέν: Ο Νειμάρ μπήκε στον αγώνα για να κάνει την διαφορά, αλλά για ακόμα ένα αγώνα ήταν κατώτερος των περιστάσεων

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ,Ράμος, Βαράν, Αζάρ(68΄Μπέιλ), Κρός, Μπενζεμά, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Βαλβέρδε (76΄Μόντριτς), Ίσκο (82΄Ροντρίκο)

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Τιάγκο Σίλβα, Μπρενσέτ, Μπερνάτ Χουαν, Μενιέ, Βεράτι, Μαρκίνιος, Γκανά (46΄ Νειμάρ), Μπαμπέ, Ικάρντι(75΄Σαράπια), Ντι Μαρία (75΄Ντράξτλερ)

Σκόρερς: Μπενζεμά (2χ)/ (Σαράπια, Μπαμπέ)

Κίτρινες Κάρτες:  Μαρσέλο / Μενιε

Κόκκινες Κάρτες: - / -

Διαιτητής: Αρτούρ Σουάρες Ντίαζ

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση