Βγήκε μπροστά ο Αλέ και η Ακτή Ελεφαντοστού θέλει να το σηκώσει... σπίτι της

Θα διεκδικήσει εντός έδρας το Κόπα Άφρικα απέναντι στη Νιγηρία.

Την ευκαιρία να σηκώσει το τρόπαιο μπροστά στο κοινό της έχει η Ακτή Ελεφαντοστού! Η ομάδα του Εμέρς Φαέ λύγισε με 1-0 τη Λ.Δ. του Κονγκό και κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Επιστροφή σε τελικό για τους Ιβοριανούς μετά το 2015, όταν είχαν σηκώσει και το τρόπαιο, το οποίο ήταν και το δεύτερο της ιστορίας τους, ενώ οι Κονγκολέζοι θα διεκδικήσουν την 3η θέση στον μικρό τελικό.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και με φάσεις εκατέρωθεν, αλλά το… πλεκτό δεν κουνιόταν και το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Με τους δύο προπονητές να προσπαθούν να φανούν επιδραστικοί από τους πάγκους με τις αλλαγές τους. Τελικά, η Ακτή ήταν αυτή που βρήκε το προβάδισμα, το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος. Ήταν το 65ο λεπτό, με τον Γκραντέλ να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και ο Αλέ με φοβερό σκαστό βολε, εκτέλεσε τον Μπασί-Νζαού για το 1-0 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από 50 και πλέον χιλιάδες οπαδούς. Και το σκορ έμεινε ως είχε μέχρι το φινάλε, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν σαν τρελοί την πρόκρισή τους στον μεγάλο τελικό.

Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση