Βελέζ Μόσταρ - ΑΕΚ 2-1: Τραγική και τώρα... τρέχει

Κατάφερε και ηττήθηκε η «Ένωση»

Τα «παιδικά» λάθη των παικτών της, αλλά και τα διαιτητικά (ακυρώθηκε κανονικό γκολ) στοίχισαν στην ΑΕΚ, η οποία έχασε από μια ομάδα χαμηλής δυναμικότητας όπως η Βελέζ με 2-1 κι έκανε τα εύκολα-δύσκολα ενόψει της ρεβάνς!

Στο μυαλό του κόουτς:

Ο Φέντα Ντούντιτς παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1, έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Μπογκντάνοβιτς και στην τετράδα της άμυνας οι Οβτσίνα, Ζελίκοβιτς, Ίσιτς και Φερέιρα. Οι Χασάνοβιτς και Πρσες το δίδυμο στα χαφ, έχοντας μπροστά τους τους Τσόσιτς, Άντουσιτς και Ντε Σόουζα. Μοναδικός προωθημένος για τους Βόσνιους ο Ζαΐμοβιτς.
Ίδια διάταξη και 4-2-3-1 από τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς. Ο Τσιντώτας στην εστία, με τους Μπακάκη, Σβάρνα, Τζαβέλλα, Λόπες στην άμυνα. Σιμάνσκι, Σάκχοφ στα χαφ, με μεσοεπιθετική τριπλέτα τους Γκαρσία, Μάνταλο, Αλμπάνη και τον Ανσαριφάρντ στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς:

Διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο έδειξαν τόσο η Βελέζ Μόσταρ όσο και η ΑΕΚ, βάζοντας κάτω την μπάλα και πιέζοντας ψηλά τον αντίπαλο όποτε έχαναν την κατοχή. Η Βελέζ ήταν επικίνδυνη μεσοεπιθετικά, αλλά αμυντικά είχε κενά και η ΑΕΚ τα εκμεταλλεύτηκε με τον Αλμπάνη να κανει εξαιρετική κάθετη και να βγάζει τον Ανσαριφάρντ φάτσα με την εστία για το 1-0 από τον Ιρανό. Η Ένωση είχε κάνει ιδανικό ξεκίνημα, αλλά στα… καπάκια οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα αφού δύο λεπτά αργότερα ο Πρσες με φοβερό πλασέ από τα 30 μέτρα έστειλε την μπάλα στις «αράχνες» στο δεξί παραθυράκι για το 1-1!

Η ΑΕΚ έβαζε κάτω την μπάλα, προσπαθούσε να την ακουμπήσει κυρίως στον Λιβάι Γκαρσία και έτσι είχε βγάλει από το ματς τον Αλμπάνη, με την ομάδα του Μιλόγεβιτς να μην μπορεί να φτάσει σε καθαρή φάση στην αντίπαλη εστία. Την ίδια ώρα η Βελέζ συνέχιζε να δείχνει απειλητική στην κοντρα με γρήγορο transition, με τον Πρσες να δοκιμάζει τα πόδια του (32’) από το ίδιο σημείο που σκόραρε αλλά τον Τσιντώτα να έχει σωστή αντίδραση. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, πάντως, η ΑΕΚ «χτύπησε» ξανά με τον Ανσαριφάρντ από υπέροχη σέντρα του Μάνταλου, με το γκολ να μην μετράει λανθασμένα αφού ο Ιρανός καλυπτόταν. VAR δεν υπάρχει, όμως.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ άγγιξε το γκολ (49’) αλλά η κεφαλιά του Τζαβέλλα έγλυψε το αριστερό παραθυράκι της εστίας.

Τρία λεπτά αργότερα, όμως, η άμυνα της Ένωσης πιάστηκε ξανά στον ύπνο, άφησε χώρο στον Ζάιμοβιτς, ο οποίος με διαγώνιο τελείωμα σκόραρε για να υπογράψει την ανατροπή για τους Βόσνιους (2-1). Η ΑΕΚ έκανε τα πράγματα δύσκολα μόνη της και πλέον κυνηγούσε το σκορ. Η Βελέζ δεν ήταν τόσο κακή ομάδα όσο θα περίμεναν αρκετοί. Σωστή τακτικά, πειθαρχημένη και με ποδοσφαιρικό «τσαμπουκά», έβαζε δύσκολα στην ομάδα του Μιλόγεβιτς που είναι σαφώς ανέτοιμη και έδειξε αδυναμία στην δημιουργία. Ο Σέρβος τεχνικός φρέσκαρε την ομάδα του με Μιτάι, Τάνκοβιτς, έβαλε και Αραούχο, έλειπε όμως και πάλι η κίνηση στο δεύτερο μισό.

Ενδεικτικό πως η επόμενη μεγάλη φάση για την ΑΕΚ ήρθε στο 74’ και πάλι από τον Τζαβέλλα που δεν βρήκε στόχο από τη μικρή περιοχή, με την Βελέζ να απειλεί τέσσερα λεπτά μετά με κεφαλια του Γκεοργκίεβιτς αλλά ο Τσιντώτας είχε σωστή θέση. Ο Λε Ταλέκ έκανε και αυτός ντεμπούτο, αλλά δεν άλλαξε κάτι για την Ένωση. Τα πόδια βάραιναν ολοένα και περισσότερο, δημιουργία και φαντασία δεν υπήρξε στο παιχνίδι της και η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς καλείται να πάρει μια νίκη με δύο γκολ στη ρεβάνς για να προκριθεί που είναι και ο αυτοσκοπός.

MVP: Ο Πρσες έκανε εξαιρετικό παιχνίδι και λόγω του υπέροχου γκολ που βάζει κερδίζει στα… σημεία τον Τσόσιτς για το βραβείο του MVP. Γενικότερα έχει κάνει μεστό παιχνίδι με πολλά τρεξίματα, σωστές μεταβιβάσεις, ενώ και αμυντικά δεν επέτρεπε στην Ένωση να παίξει κάθετα.

Ο διαιτητής: Ο Νέιθαν Βερνμπούμεν δεν ευθύνεται για το γκολ του Ανσαριφάρντ που κακώς δεν μέτρησε, αλλά ο βοηθός του Ρούμπεν Βινς στο μοναδικό λάθος της διαιτητικής τριάδας στο παιχνίδι που αν μη τι άλλο κόστισε στους «κιτρινόμαυρους».