«Σκότωσε» την Μπάρνσλεϊ στο 123' η Σέφιλντ Γουένσντεϊ και επέστρεψε στην Championship!

Με ένα γκολ του Γουίντας στο 123', η Σέφιλντ Γουένσντεϊ τέζαρε την Μπάρνσλεϊ (1-0) στον τελικό ανόδου και επέστρεψε στην Championship!

Με ένα γκολ του Γουίντας στο 123', η Σέφιλντ Γουένσντεϊ σόκαρε την Μπάρνσλεϊ (1-0) στον τελικό ανόδου και επέστρεψε στην Championship, δύο χρονιά μετά τον υποβιβασμό του στη League One!

Εκεί όπου όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα οδηγηθεί στη διαδικασία των πέναλτι, η ομάδα του Ντάρεν Μουρ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με κεφαλιά του Γουίντας εξασφάλισε τον προβιβασμό της στη δεύτερη τη τάξη κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου μετά το 2021.

Οι «κουκουβάγιες» έκαναν ένα εξαιρετικό παιχνίδι και παρότι δεν εκμεταλλεύτηκαν την κόκκινη της Μπάρνσλεϊ από το 49', στο τελευταίο λεπτό της παράτασης βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν και να τελειώσουν το παιχνίδι.

Η ομάδα του Σέφιλντ ήταν ανώτερη από την αρχή της αναμέτρησης, έχοντας τις σημαντικότερες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ στο πρώτο μέρος. Με την έναρξη του δευτέρου και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό, ο Φίλιπς έκανε ένα πολύ άτσαλο μαρκάρισμα και αποβλήθηκε, παίρνοντας πρόωρα την άγουσα για τα αποδυτήρια, αφήνοντας με έναν παίκτη λιγότερο την Μπάρνσλεϊ. Η ομάδα του άντεξε ως το φινάλε, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Η Σέφιλντ Γουένσντεϊ είχε σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει και να πάρει σημαντικό προβάδισμα, χωρίς να καταφέρνει να παραβιάσει την εστία του Ίστεντ. Όλα αυτά μέχρι το 120'+3', όταν ο Γούιντας εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική σέντρα του Λι και με κοντινή κεφαλιά «έγραψε» το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, στέλνοντας τις «κουκουβάγιες» στην Championship.

Πηγή: sportfm.gr