Ξεπέρασε το εμπόδιο της Λούτον και προκρίθηκε στον τελικό ανόδου η Χάντερσφιλντ

Η ανώτερη Χάντερσφιλντ πανηγύρισε τη νίκη με 1-0 και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα, πήρε την πρόκριση στον τελικό ανόδο

Την πρόκριση στον τελικό ανόδου των πλέι οφ της Championship πανηγύρισε η Χάντερσφιλντ, η οποία επικράτησε 1-0 της Λούτον (1-1 ο πρώτος μεταξύ τους αγώνας) χάρη σε ένα γκολ του Τζόρνταν Ρόουντς στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης!

Ανώτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού οι νικητές, με τους φιλοξενούμενους να αρκούνται σε παθητικό ρόλο και να το πληρώνουν στα τελευταία λεπτά.

Χωρίς πολλές ευκαιρίες το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν κοντά στο γκολ στο 37', όταν ο Γουόρντ έπιασε δυνατό σουτ και ο τερματοφύλακας της Λούτον απέκρουσε σε κόρνερ.

Η Χάντερσφιλντ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν η ομάδα που φαινόταν σαφώς πιο απειλητική, με τον Τομ Λις να σκοράρει στο 65', αλλά το γκολ του να ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ. Τελικά, η λύτρωση για τους νικητές ήρθε στο 82', με τον Τόμας να εκτελεί φάουλ και τον Ρόουντς να στέλνει με προβολή την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0, το οποίο έμελλε να παραμείνει μέχρι τέλους.

Έτσι, η Χάντερσφιλντ θα «δώσει το παρών» στον μεγάλο τελικό του «Γουέμπλεϊ», εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Νότιγχαμ Φόρεστ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, με φόντο την πολυπόθητη άνοδο στην Premier League!

Πρέμιερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση