Χαμένο έδαφος για Γουέστ Χαμ, την μπλόκαρε η Μπόρνμουθ

Κόλλησε στο 1-1

Μπλόκο στη Γουέστ Χαμ! Τα «σφυριά» είδαν την Μπόρνμουθ να προηγείται μόλις στο 3’, άργησαν αλλά βρήκαν απάντηση, ωστόσο δεν κατάφεραν την ανατροπή που θα τους εδραίωνε στην εξάδα. Κάπως έτσι, βλέπουν πλέον την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να παραμονεύει και «αγχώνονται», ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 26 και βρίσκονται στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Μπόρνμουθ αιφνιδίασε την Γουέστ Χαμ βρίσκοντας δίχτυα στην πρώτη μόλις φάση του αγώνα με τον Σολάνκε, ο οποίος έγραψε το 1-0 στο 3ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να πατάνε συνολικά καλύτερα και να έχουν μεγάλη φάση λίγο πριν το φινάλε του 45λεπτου με τον Σεμένιο να την σπαταλά.

Το δεύτερο μέρος είχε διαφορετική εικόνα, αφού η ομάδα του Ιμανόλ άρχισε να υποχωρεί στον αγωνιστικό χώρο και αυτή του Μόγιες να παίρνει μέτρα.

Κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κερδίσουν πέναλτι και ο Γουόρντ-Πράουζ το μετέτρεψε σε 1-1 στο 61ο λεπτό. Το παιχνίδι ξεκινούσε επί της ουσίας από την αρχή, αλλά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.