Τεσσάρα η Μπράιτον στην Τσέλσι, ανατροπάρα η Τότεναμ!

Η Μπράιτον έκανε πλάκα στην Τσέλσι (4-1), με την Τότεναμ να σώζεται στο τέλος (2-3). Ακόμη ένα τρίποντο για Νιουκαστλ

Πάτησε την Τσέλσι η φοβερή Μπράιτον. Η ομάδα του Ντε Τζερμπι διέλυσε με 4-1 τους Λονδρέζους, σταματώντας το αήττητο που είχαν χτίσει. Την ίδια ώρα η Τότεναμ επέστρεψε από την...κόλαση του 2-0 και με τεράστια ανατροπή νίκησε 3-2 την Μπόρνμουθ εκτός έδρας, ενώ η Νιούκαστλ επικράτησε με το εμφατικό 4-0 της Άστον Βίλα, ανέβηκε τρίτη και συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο!

Ο Τρόσαρ μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Μπράιτον, με την Τσέλσι στην συνέχεια να… σκοράρει σε λάθος τέρμα! Συγκεκριμένα, ο Λόφτους-Τσικ στο 14’ έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα την ομάδας του κάνοντας το 2-0, ενώ ο Τσαλόμπα στο 42’ έκανε το ίδιο… λάθος, γράφοντας το 3-0. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι «μπλε» στο δεύτερο μέρος ήταν να μειώσουν με τον Χάβερτς στο 48’. Κάπως έτσι η Μπράιτον ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας, με την Τσέλσι να παραμένει στην 5η με 21 πόντους.

Η Τότεναμ έκανε ανατροπή από τις... λίγες καθώς μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη (2-3). Ο Μουρ χτύπησε στο 20’ και στο 50’ για την Μπόρνμουθ, με τον Σεσενιόν στο 57’ να μειώνει σε 2-1. Ο Ντέιβις στο 73’ έφερε το ματς στα ίσα γράφοντας το 2-2, ωστόσο τα «σπιρούνια» χτύπησαν στις καθυστερήσεις με τον Μπεντανκούρ που έκανε το 3-2 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του! Η Τότεναμ παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας στο -3 από την κορυφή, ενώ η Μπόρνμουθ στην 14η του βαθμολογικού πίνακα.

Μια καταπληκτική Νιούκαστλ έριξε τεσσάρα στην Άστον Βίλα και βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας! Ο Γουίλσον με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 45+5’, ενώ στο 45+10’ ο ίδιος παίκτης σκόραρε αλλά το γκολ του δε μέτρησε για οφσάιντ. Ο Γουίλσον είχε πάρει… φωτιά και στο 56’ έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους, με τον Ζοέλιντον στο 59’ να γράφει το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Αλμιρόν στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε με σκορ 1-0 της Σαουθάμπτον και παρέμεινε στην 10η θέση ισόβαθμη με τη Λίβερπουλ με 16 πόντους. Ο Έντουαρντ πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 38’, με την Σαουθάμπτον να βρίσκεται στα χαμηλά της βαθμολογίας με 12 βαθμούς.

Μπρέντφορντ και Γουλβς «κόλλησαν» στο 1-1, με τους «λύκους» να παίζουν με παίκτη λιγότερο στις καθυστερήσεις. Ο Μι στο 51’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Νέβες ένα λεπτό αργότερα να διαμορφώνει το τελικό 1-1. Ο Κόστα αντίκρισε την κόκκινη στο 90+8’ κάτι που δεν επηρέασε το αποτέλεσμα.

Πηγή: sportfm.gr