Τα… χρειάστηκε η Τσέλσι κόντρα στη Γουέστ Χαμ (vid)

Οι «μπλε» πήραν τη νίκη στο 90ο λεπτό με γκολ του Πούλισιτς

Σκούρα… τα βρήκε η Τσέλσι απέναντι στην Γουέστ Χαμ. Οι «μπλε» κατάφεραν με αρκετά μεγάλη δυσκολία να πανηγυρίσουν τη νίκη 1-0 απέναντι στα «σφυριά» με την οποία παρέμειναν στην τρίτη θέση με πέντε βαθμούς διαφορά από την Άρσεναλ, αποκτώντας και ένα μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα, και την συμμετοχή της στο Τσάμπιονς Λιγκ της νέας σεζόν.

Η Τσέλσι συνάντησε μεγάλη δυσκολία στο να δημιουργήσει φάσεις και να σκοράρει. Η πίεση των παικτών του Τούχελ αυξανόταν συνέχεια με τα τελευταία λεπτά να είναι γεμάτα αγωνία.

Το σημείο που έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα ήταν το 86ο λεπτό. Ο Ντοόυσον αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα σε μαρκάρισμα μέσα στη μεγάλη περιοχή που έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να σκοράρουν με πέναλτι. Ωστόσο ο Ζορζίνιο ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεσή του δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί.

Ωστόσο η λύτρωση για την Τσέλσι ήρθε στο 90ο λεπτό με τον Πούλισιτς να σκοράρει το τέρμα που έδωσε και τη νίκη στην ομάδα του Τούχελ.