Σημαντικό και για τις δύο

FIRST TICKET BONUS: Εγγραφείτε στη Meridianbet.com.cy και διεκδικήστε μέχρι και €50 μπόνους!

17η αγωνιστική στη Πρέμιερ Λιγκ με μεγάλο ντέρμπι στο «Στάμφορντ Μπριτζ», όπου η γηπεδούχος Τσέλσι θα φιλοξενήσει τη Μάντσεστερ Σίτι.

1417: Chelsea FC - Manchester City FC 18:30 («Stamford Bridge»)

Τσέλσι: Δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη την προηγούμενη αγωνιστική, μένοντας τελικά στο 1-1 εντός με την Άστον Βίλα, μια ισοπαλία που την έριξε στην 6η θέση, έχοντας 26 βαθμούς. Ο Ζιρού στο 34' έβαλε μπροστά στο σκορ τους «μπλε» του Λονδίνου, ωστόσο οι «χωριάτες» είχαν έτοιμη την απάντηση πέντε λεπτά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με γκολ του Ελ-Γκάζι. Τώρα ενώπιον της η Τσέλσι έχει το ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι, με την οποία θα πρέπει να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια, ώστε να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Αγωνιστικά νέα: Αμφίβολοι οι Ζίγιετς (εξτρέμ) και Τζέιμς (μπακ).

Πιθανή ενδεκάδα: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Τ. Σίλβα, Τσίλγουελ, Μόουντ, Ζορζίνιο, Καντέ, Χάντσον-Οντόι, Ζιρού, Πούλισιτς.

Μάντσεστερ Σίτι: Το παιχνίδι στο «Γκούντισον Παρκ» κόντρα στην Έβερτον δεν έγινε ποτέ, λόγω ανακοίνωσης θετικών κρουσμάτων στους «πολίτες». Τελευταίος αγώνας για τη Σίτι ήταν στην Boxing Day, όταν φιλοξένησε στο «Έτιχαντ» τη Νιούκαστλ, την οποία κέρδισε με 2-0 χάρη στα γκολ των Γκούντογκαν (14') και Τόρες (55'). Σε 14 αγώνες οι «πολίτες» βρίσκονται στην 8η θέση με 26 βαθμούς, έχοντας και δύο παιχνίδια λιγότερα. Εφόσον τα εκμεταλλευτούν, τότε θα βρεθούν ξανά σε τροχιά διεκδίκησης του τίτλου.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός λόγω κορονοϊού βρίσκονται οι Έντερσον (τερματοφύλακας), Ζεσούς (επιθετικός) και Γουόλκερ (μπακ). Τραυματίας ο Γκαρσία (αμυντικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Στέφεν, Στόουνς, Ντίας, Άκε, Κανσέλο, Ρόντρι, Ντε Μπρούιν, Γκούντογκαν, Σίλβα, Τόρες, Στέρλινγκ.

Προϊστορία: Έξι νίκες μετράει η Τσέλσι, έναντι τριών της Μάντσεστερ Σίτι. Επίσης άλλα δύο παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.

25.06.20 Premier League Τσέλσι Μάντσεστερ Σίτι 2 : 1
08.12.18 Premier League Τσέλσι Μάντσεστερ Σίτι 2 : 0
30.09.17 Premier League Τσέλσι Μάντσεστερ Σίτι 0 : 1
05.04.17 Premier League Τσέλσι Μάντσεστερ Σίτι 2 : 1
16.04.16 Premier League Τσέλσι Μάντσεστερ Σίτι 0 : 3
31.01.15 Premier League Τσέλσι Μάντσεστερ Σίτι 1 : 1