Προσγείωσε την Τσέλσι η Έβερτον (VID)

Ο Κάρλο Αντσελότι ανάγκασε την πρώην ομάδα του στην πρώτη ήττα της μετά από 9 ματς

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που σερβίρεται κρύο… Κάπως έτσι θα πρέπει να νιώθει ο Κάρλο Αντσελότι, που καθοδήγησε την Έβερτον στη νίκη επί της πρώην ομάδας του, Τσέλσι, 1-0 στο «Γκούντισον Παρκ».

Απότομη προσγείωση στην πραγματικότητα για τους «μπλε», που υποχρεώθηκαν στην πρώτη ήττα τους μετά από 17 συνεχόμενα 90λεπτα σε όλες τις διοργανώσεις και πρώτη έπειτα από 9 αγώνες πρωταθλήματος!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο… ζωηρά το παιχνίδι και στο 21’ κέρδισαν πέναλτι, με τον Κάλβερτ-Λιούιν να ανατρέπεται από τον Μεντί. Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε εύστοχα ο Σίγκουρντσον, που έγραψε το 1-0.

Από ‘κει και πέρα, οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 27’ άγγιξαν την ισοφάριση, όμως ο Πίκφορντ έδιωξε εντυπωσιακά την προσπάθεια του Τζέιμς.

Η ομάδα του Λάμπαρντ ανέβασε την πίεσή της στο δεύτερο ημίχρονο και κατασκήνωσε έξω από την αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν είχε τον τρόπο να ξεκλειδώσει την άμυνα των «ζαχαρωτών».

Στο 81’, η Τσέλσι στάθηκε άτυχη αφού η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάουντ σταμάτησε στο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ζιρού να απειλήσει, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε με τη μία από το ύψος του πέναλτι, κατέληξε άουτ.

Από ‘κει και πέρα, οι παίκτες της Έβερτον πάγωσαν το ρυθμό και κράτησαν με νύχια και με δόντια το προβάδισμά τους μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.