Πρεμιέρα με διπλό για την Τσέλσι

Πέρασε από την έδρα της Μπράιτον

Ποδαρικό με διπλό για την Τσέλσι, που επικράτησε με 3-1 στην έδρα της Μπράιτον. Δεν έπεισε απολύτως το σύνολο του Φρανκ Λάμπαρντ αλλά ήρε το ζητούμενο.

Στο 5ο λεπτό το σουτ του Γουέμπστερ έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 19’ οι παίκτες της Μπράιτον έκρυψαν την μπάλα αλλά η άμυνα της Τσέλσι έσωσε. Τελικά στο 21’ οι Αλθάτε και Ράιαν έκαναν γκάφα, ο Βέρνερ έκλεψε και κέρδισε πέναλτι από τον γκολκίπερ της Μπράιτον και ο Ζορζίνιο έκανε το 0-1 από την άσπρη βούλα.

Στο 25’ ο Βέρνεερ έφυγε στην κόντρα αλλά το σουτ του κόπηκε και στην επόμενη φάση ο Μοπέ δεν πήδηξε σε σωστό χρόνο και η κεφαλιά του δεν απείλησε τον Κέπα.

Στο 34ο λεπτό ο Αλθάτε έκανε πανέμορφη προσπάθεια και σουτ αλλά ο Κέπα έσωσε και στο 45+2’ ο Βέρνερ πλάσαρε από πολύ πλάγια θέση αλλά ο Ράιαν έσωσε δύσκολα.

Στο 47ο λεπτό, ο Μαρτς έκανε φοβερή ενέργεια και σέντρα από αριστερά αλλά ο Κόνολι δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά από τη μικρή περιοχή και στο 49’ ο Λάμπτεϊ πάτησε περιοχή από δεξιά αλλά σούταρε πάνω στον Ζουμά.

Η Μπράιτον πίεσε κι άλλο και στο 55ο λεπτό ο Τροσάρ έκανε το μακρινό σουτ, ο Κέπα δεν αντέδρασε σωστά κι έτσι ήρθε το 1-1. Κι όμως στο 56’ ο Ρις Τζέιμς έπιασε απίθανο σουτ έξω από την περιοχή, κάνοντας το 1-2.

Στο 59ο λεπτό ο Ντανκ εξ επαφής δεν έπιασε σωστά την κεφαλιά κι αστόχησε και στο 66’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τζέιμς, ο Ζουμά έγραψε το 1-3 με γύρισμα από το πέναλτι και με την μπάλα να βρίσκει και στον Γουέμπστερ.

Από εκεί και πέρα η Τσέλσι ήλεγξε το ρυθμό, οι αλλαγές του Λάμπαρντ έδωσαν φρεσκάδα κι έτσι ήρθε το τρίποντο για τους «μπλε».

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Ντανκ, Γουάιτ (79’ Τζαχανμπάκς), Γουέμπστερ, Λάμπτεϊ, Μπισουμά, Αλθάτε (79’ Γκρος), Μαρτς, Λαλάνα (45’ Κόνολι), Τροσάρ, Μοπέ.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αλόνσο, Κρίστενσεν, Ζουμά, Τζέιμς, Καντέ, Ζορζίνιο (85’ Αθπιλικουέτα), Λόφτους Τσικ (61’ Μπάρκλεϊ), Μάουντ, Χάβερτς (80’ Χάντσον Οντόι), Βέρνερ