Μια Τσέλσι από τα παλιά! (vid)

Έθεσε νοκ άουτ τη Λίβερπουλ από το Κύπελλο Αγγλίας η ομάδα του Λάμπαρντ

Με πειστική εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, η Τσέλσι κέρδισε τη Λίβερπουλ με 2-0 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας. Σκόρερ για την ομάδα του Λάμπαρντ οι Ουίλιαν και Μπάρκλεϊ.

Από «σφαλιάρα» σε «σφαλιάρα» αυτή την εβδομάδα η Λίβερπουλ. Η Τσέλσι κέρδισε τους «κόκκινους» με 2-0 στο Λονδίνο και πέρασε στα προημιτελικά του θεσμού, ενώ η ομάδα του Κλοπ μετρά τρεις ήττες στα 4 τελευταία της ματς σε όλες τις διοργανώσεις.

Στο 3ο μόλις λεπτό, ο Μιναμίνο έκανε το γύρισμα για τον Μανέ, που πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Κέπα μπλόκαρε ενώ στο 6’ μετά από κόρνερ ο Αθπιλικουέτα πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω κι ενώ δεν πρόλαβαν να τη βρουν οι Ζιρού και Ρίντιγκερ.

Στο 9ο λεπτό μετά από σέντρα του Οριγκί από αριστερά, ο Μανέ δε βρήκε την μπάλα για λίγο και στο 12’ ο Αντριάν απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Γουίλιαν και, στην επαναφορά της μπάλας από τον Ισπανό τερματοφύλακα, ο Φαμπίνιο έκανε λάθος, ο Γουίλιαν σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα γλίστρησε μέσα από τα χέρια του Αντριάν και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 17’ το όμορφο φάουλ του Αλόνσο πέρασε λίγο έξω και στο 20’ ο Κέπα πραγματοποίησε τεράστια τριπλή επέμβαση σε σουτ των Μανέ, Μιναμίνο και Οριγκί μέσα από την περιοχή.

Στο 31’ ο Κέπα έσωσε μετά από σουτ του Μανέ και στην επαναφορά ο Ουίλιαμς αστόχησε από ιδανικό σημείο, ενώ στο 62’ ο Μάουντ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της Λίβερπουλ με όμορφη εκτέλεση φάουλ.

Και δύο λεπτά μετά, ο Μπάρκλεϊ έφυγε μόνος του πίσω από την σέντρα, δεν τον μάρκαρε κανείς και, λίγο έξω από την περιοχή, έπιασε «κεραυνό» κι έγραψε το 2-0.

Στο 67’ ο Πέδρο έφυγε μόνος με τον Αντριάν αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει και στο 74’ η Τσέλσι είχε κι άλλο δοκάρι σε πλασέ του Ζιρού ενώ στο 83’ η κεφαλιά του Φιρμίνο έφυγε άουτ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ: Η τριάδα των Μάουντ, Μπάρκλεϊ και Γκίλμουρ ήταν απολαυστική για τους νικητές. Από τη Λίβερπουλ προσπάθησαν περισσότερο οι Μανέ και Μιναμίνο, αλλά ήταν απελπιστικά μόνοι.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ: Από την Τσέλσι, δεν απογοήτευσε κανείς. Από την Λίβερπουλ υστέρησε σχεδόν όλη η ομάδα και η ήττα ήρθε κάπως φυσιολογικά.

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Ζούμα, Αλόνσο, Γκίλμουρ, Κόβασιτς (42' Μάουντ), Μπάρκλεϊ, Ουίλιαν (51' Ζορζίνιο), Πέδρο, Ζιρού (90' Τζέιμς)

Λίβερπουλ: Αντριάν, Γουίλιαμς, Φαν Ντάικ, Γκόμεζ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Λαλάνα (80' Σαλάχ), Τζόουνς (71΄Μίλνερ), Μιναμίνο, Μανέ, Οριγκί (70' Φιρμίνο)

Σκόρερ: 13' Ουίλιαν, 64' Μπάρκλεϊ/-

Κίτρινες:-/ Φαμπίνιο, Μίλνερ, Μανέ