Με… χάδι του Χάβερτς λύγισε τη Νιούκαστλ η Τσέλσι!

Δεν σηκώνει κεφάλι η Έβερτον, ήττα και από Γουλβς

Με το κλίμα να είναι σαφώς περίεργο λόγω των τελευταίων εξελίξεων με τον Ρόμαν Αμπράμοβιτς, η Τσέλσι συνεχίζει να βγάζει αντίδραση εντός αγωνιστικού χώρου. Έστω και πολύ δύσκολα, η ομάδα του Τόμας Τούχελ επικράτησε 1-0 της Νιούκαστλ χάρη στο γκολ του Χάβερτς στο 89’ της αναμέτρησης και η θέση στην τετράδα δεν… χάνεται.

Το ματς είχε καλό ρυθμό καθ’ όλη τη διάρκειά του, θα μπορούσε και η Νιούκαστλ να βρει πρώτη το γκολ στο «Στάμφορντ Μπριτζ», αλλά μετά την πίεση που άσκησαν οι «μπλε» στα τελευταία λεπτά βρήκαν το τέρμα με το τέρμα του Γερμανού επιθετικού, που πλάσαρε ιδανικά, αφού πρώτα κατάφερε με ένα εκπληκτικό τρόπο να «χαϊδέψει» την μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Νιούκαστλ στην Premier League εντός 2022 και πλέον είναι εξαιρετικά δύσκολο να κινδυνεύσει με περιπέτειες για την παραμονή της.

Ήττα που τη φέρνει σε ακόμα πιο δύσκολη θέση υπέστη η Έβερτον, καθώς η Γουλβς πέρασε από το «Γκούντισον Παρκ» επικρατώντας 1-0 με το γκολ του Κόαντι. Μάλιστα, η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ που είναι εκτός ζώνης υποβιβασμού στην ισοβαθμία, έμεινε και με 10 παίκτες στο 78’ λόγω αποβολής του Κένι.

Απίστευτη νίκη, βάσει της εξέλιξης τηες αναμέτρησης, πέτυχε η Λιντς η οποία ήταν η πρώτη με τον Τζέσε Μαρς στον πάγκο. Ο Ροντρίγκο Μορένο άνοιξε το σκορ στο 14’ της αναμέτρησης, αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΜακΛίν ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους δείχνοντας ότι θα αποδράσουν με τον βαθμό. Ωστόσο, στο 94’ ο Γκέλχαρντ χάρισε τη νίκη στα «παγώνια» με 2-1.

Τέλος, πολύ σημαντική νίκη που την κρατά ζωντανή στη μάχη της τετράδας πέτυχε η Γουέστ Χαμ, επικρατώντας 2-1 της Άστον Βίλα. Ο Γιαρμολένκο στο 70’ άνοιξε το σκορ, ενώ ο Φορνάλς στο 82’ έκανε και το 2-0. Οι «χωριάτες» το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με γκολ του Ράμσεϊ.