Καθάρισε τη Μπέρνλι χωρίς να ιδρώσει η Τσέλσι (vid)

Με μια εμφάνιση που δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο

Η Μπέρνλι φιλοξένησε την Τσέλσι στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ. Οι «Μπλε» μετά την επιβλητική νίκη στη Ρωσία για το Τσάμπιονς Λιγκ ήθελαν να επιστρέψουν στα τρίποντα και στα πάτρια εδάφη. Αντίπαλος του Φρανκ Λάμπαρντ σήμερα η πάντοτε μαχητική Μπέρνλι, η οποία ωστόσο ερχόταν από τρεις διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα.

Οι Λονδρέζοι από το πρώτο λεπτό του αγώνα έδειξαν διάθεση να δείξουν πιο ομάδα θα κάνει κουμάντο στη κυκλοφορία. Με σωστές μεταβιβάσεις οι φιλοξενούμενοι πήραν εύκολα τον ρυθμό του αγώνα, με την Μπέρνλι επί της ουσίας να περιμένει στην άμυνα. Οι πρώτες καλές στιγμές δεν άργησαν να έρθουν, με τους Βέρνερ και Τσίλγουελ να προειδοποιούν τον Πόουπ.Τσέλσι

Τελικά η ανωτερότητα της Τσέλσι Μαπέδωσε καρπούς στο 26′ με τον Χακίμ Ζιγιές να βρίσκει τον στόχο. Ο ταλαντούχος μέσος συνδυάστηκε άψογα με τον Άμπραχαμ και με ωραίο συρτό σουτ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα το άγχος εξαφανίστηκε και οι «Μπλε» δημιούργησαν σωρεία χαμένων ευκαιριών.

Ζιγιές και Βέρνερ έκαναν τη διαφορά για την Τσέλσι

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε. Η Μπέρνλι έδειξε αδύναμη να αντιδράσει και να φέρει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Αντιθέτως οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να καθαρίσουν το τρίποντο όσο το δυνατόν γρηγορότερα κάνοντας διαχείριση δυνάμεων. Τελικά το 2-0 ήρθε μέσω του Ζουμά, με τον Γάλλο να πετυχαίνει το γκολ έπειτα από ασίστ του Ζιγιές.

Λίγα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά ενός ακόμη… φρέσκου στο Λονδίνο να βάλει την υπογραφή του. Ο Τίμο Βέρνερ στο 70′ με όμορφο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3 τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.