Καρέ της Τσέλσι με… ασταμάτητο Πούλισικ!

Η Τσέλσι πέτυχε 7η σερί νίκη, επικρατώντας 4-2 στην έδρα της Μπέρνλι

Οι Λονδρέζοι πέτυχαν την έβδομη σερί νίκη τους σε Αγγλία και Ευρώπη, επικρατώντας 4-2 της Μπέρνλι, πολύ πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, έχοντας σε… δαιμονιώδη κατάσταση τον Πούλισικ, που έκανε χατ-τρικ.

Παρέμεινε στην τρίτη θέση παρέα με τη (σαρωτική χθες) Λέστερ με 20 βαθμούς. Δύο λιγότερους από τη Μάντσεστερ Σίτι και πέντε από την πρωτοπόρο, Λίβερπουλ, που αγωνίζεται την Κυριακή κόντρα στην Τότεναμ.

Ουσιαστικά, η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ, η οποία προερχόταν από το 1-0 στην έδρα του Άγιαξ για το Champions League, είχε ένα πολύ άνετο βράδυ και ουσιαστικά πήγε να τα κάνει μούσκεμα στα τελευταία λεπτά, δεχόμενη δύο γκολ.

Ο Πούλισικ άνοιξε το σκορ στο 21’, όταν έκλεψε την μπάλα λίγο μπροστά από το κέντρο και στη συνέχεια έφυγε… σφαίρα στην αντεπίθεση, για να εκτελέσει τον Πόουπ. Με παρόμοιο τρόπο έγινε και το 0-2 στο 44ο λεπτό. Ο πρώην άσος της Ντόρτμουντ «χτύπησε» και με κεφαλιά στο 56ο λεπτό και δύο λεπτά μετά ο Γουίλιαν με μια κίνηση σήμα κατατεθέν (προσπάθεια από τα δεξιά και συρτό σουτ) για τον ίδιο πέτυχε το 4-0.

Ο Τζέι Ροντρίγκεζ με άπιαστο σουτ εκτός περιοχής μείωσε στο 86', ενώ ο ΜακΝιλ στο 89' έδωσε κάποιο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση στα τελευταία λεπτά, αλλά στη συνέχεια (πέραν ενός κερδισμένου κόρνερ) δεν πίεσαν οι γηπεδούχοι.

Πηγή: sport-fm

ΤΣΕΛΣΙ: Τελευταία Ενημέρωση