Γλίτωσε νέα γκέλα στο 88’ και επέστρεψε στα τρίποντα η Τσέλσι

Η Τσέλσι τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, αλλά με πέναλτι στο 88’ κατάφερε να νικήσει 2-1 και να επιστρέψει στα τρίποντα

Έδειξε σφυγμό η Τσέλσι! Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο βρέθηκε μπροστά στο φάσμα ακόμη μίας απώλειας στη φετινή σεζόν, αλλά ο Μαντουέκε τη λύτρωσε στο φινάλε και οι «μπλε» λύγισαν την Κρίσταλ Πάλας (2-1) για να επιστρέψουν στα τρίποντα.

Στους 25 βαθμούς πλέον η Τσέλσι, η οποία στις 30 του μήνα φιλοξενείται από τη Λούτον, ενώ η Πάλας έμεινε στους 18 και στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη, παίζοντας σε τρεις ημέρες με την Μπρέντφορντ εντός έδρας.

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η Τσέλσι, με τον Μούντρικ στο 13’ να ανοίγει το σκορ και τον Ουκρανό να σκοράρει για δεύτερο σερί ματς, δείχνοντας επιτέλους δείγματα από την ποιότητά του. Ωστόσο ο Ολίσε στο 45+1’ έγραψε το 1-1, με το ματς να είναι αρκετά ισορροπημένο στο δεύτερο ημίχρονο.

Τελικά οι «μπλε» κέρδισαν πέναλτι στο φινάλε και ο Μαντουέκε στο 88ο λεπτό ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το τελικό 2-1, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Στο άλλο ματς, η Γουλβς επικράτησε με το εμφατικό 4-1 της Μπρέντφορντ και ανέβηκε στην 11η θέση του πρωταθλήματος.
Άκρως θεαματικό και με πολύ καλό ρυθμό ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ να… πέφτουν βροχή! Ο Λεμινά στο 13ο λεπτό άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Τσαν στο 14’ να διπλασιάσει τα τέρματα μετά από τραγικό λάθος της αντίπαλης άμυνας. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και στο 16’ ο Γουϊσάμείωσε σε 2-1. Ο Κορεάτης, πάντως, ξαναχτύπησε για το 3-1 στο 28ο λεπτό, στέλνοντας τη Γουλβς στα αποδυτήρια με σημαντικό προβάδισμα.

Η Μπρέντφορντ είχε κάποιες καλές στιγμές στο δεύτερο μέρος για να μειώσει, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε καμία από τις φάσεις της. Σε αντίθεση με τη Γουλβς πουσυνέχιζε να έχει τον έλεγχο και να απειλεί, με τον Μπελεγκάρντ στο 79ο λεπτό να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το εμφατικό 4-1!