«Δάγκωσε» την Τσέλσι η Γουλβς!

Οι «λύκοι» επικράτησαν 2-1 των «μπλε» με τον Ποντένσε να πετυχαίνει γκολάρα...

Στο τέλος χαμογέλασε η Γουλβς!

Οι «λύκοι» είχαν ψυχή και πλάνο κόντρα στην Τσέλσι στο «Μολινό» και επικράτησαν 2-1 με ανατροπή και επέστρεψαν στις νίκες, έχοντας τον Ντάνιελ Ποντένσε σε κέφια. Ο πρώην άσος του Ολυμπιακού ισοφάρισε στο 66’ με πολύ ωραίο γκολ, «απαντώντας» στον Ολιβιέ Ζιρού που είχε ανοίξει το σκορ στο 49’. Ο Νέτο πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 95’ με επίσης ωραίο τρόπο.

Δεύτερη σερί ήττα και τρίτη συνολικά για την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ, που έχασε κι άλλο έδαφος για τις top θέσεις.

Όπως μαρτυράει και του φιλμ του αγώνα, όλα τα λεφτά ήταν το δεύτερο ημίχρονο. Αφού στο πρώτο οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή φάση, με τους φιλοξενούμενους να αγγίζουν το 0-1 στο 45’, με την κεφαλιά του Ζούμα σε στατική φάση να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Νωρίτερα, ο Νέτο είχε ωραίο σουτ με το αριστερό που έβγαλε ο Μεντί.

Στην πρώτη τους καλή στιγμή στο β΄ημίχρονο, οι «μπλε» άνοιξαν το σκορ με τον Ζιρού να αξιοποιεί το γύρισμα του Τσίλγουελ για το 1-0 στο 49ο λεπτό με ωραίο τσίμπημα της μπάλας. Η Γουλβς δεν το πίστεψε, όπως και ο Ποντένσε, που άδειασε την αντίπαλη άμυνα στο 66’ και εκτέλεσε τον Μεντί.

Η Τσέλσι έδειξε να μην βολεύεται με τη νίκη, το πάλεψε και πίεσε μέχρι τέλους, αλλά στο τέλος έμεινε με άδεια χέρια. Αφού βγήκε όλη μπροστά για το 1-2 και τελικά έγινε το 2-1, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται σε θέση βολής με δύο πάσες και τον Νέτο να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ με συρτό-δυνατό σουτ.