Απέφυγε το κάζο, όχι την απώλεια η Τσέλσι (vid)

Οι «μπλε» βρέθηκαν να χάνουν με 3-0 αλλά πήραν βαθμό

Η Τσέλσι κόλλησε στο 3-3 στην έδρα της Γουέστ Μπρομ αλλά μπορεί να αισθάνεται και χαρούμενη καθώς έχανε με 3-0 στο 28ο λεπτό.

Στο 4ο μόλις λεπτό ο Περέιρα έκλεψε από τον Αλόνσο στο κέντρο κι έδωσε όμορφα στον Ρόμπινσον που με διαγώνιο σουτ από αριστερά έγραψε το 1-0.

Στο 10’ ο Τζόνστον έσωσε μετά από όμορφο σουτ του Χάβερτς και στο 12’ ο Ρις Τζέιμς σέντραρε από δεξιά αλλά ο Έιμπραχαμ έχασε απίθανη ευκαιρία με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στο 15ο λεπτό ο Μάουντ έκανε από δεξιά το γύρισμα αλλά ο Βέρνερ από το πέναλτι, σημάδεψε το δοκάρι με σουτ, αλλά στο 25’ ο Τιάγκο Σίλβα έκανε τραγικό λάθος και ο Ρόμπινσον έκλεψε, πάτησε περιοχή και πλασάρε για το 2-0.

Και σα να μην έφτανε αυτό, στο 28’ μετά από κόρνερ ο Φούρλονγκ πήρε την κεφαλιά και ο Μπάρτλεϊ εξ επαφής σαν σε προπόνηση, έκανε το 3-0 με πλασέ.

Στο 36ο λεπτό ο Τζόνστον έσωσε μετά από σουτ του Τζέιμς από δεξιά, ενώ στο 40’ ο Τζέιμς έκανε το γύρισμα αλλά ο Έιμπραχαμ έκανε και πάλι τραγικό τελείωμα.

Στην ανάπαυλα ο Λάμπαρντ ανακάτεψε την τράπουλα και στο 55ο λεπτό ο Μέισον Μάουντ με όμορφο μακρινό σουτ μείωσε σε 3-1. Μάλιστα στο 57’ οι «μπλέ» έχασαν ευκαιρία με τον Χάβερτς, ο οποίος στο 70’ έδωσε όμορφα στον Χάντσον Οντόι που πλάσαρε με τη μία για το 2-3.

Στο 75ο λεπτό το μακρινό σουτ του Σόγιερς, πέρασε λίγο έξω, όπως και το σουτ του Βέρνερ στο 90+2’ και τελικά στο 90+3’ ο Τζόνστον απέκρουσε ασταθώς το πλασέ του Μάουντ και ο Έιμπραχαμ σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 3-3.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Τζόνστον, Μπάρτλεϊ, Αζαγί, Τάουνσεντ, Φούρλονγκ, Λίβερμορ, Ο’Σέι, Ντιανγκανά (74’ Φίλιπς), Σόγιερς, Ρόμπινσον (67’ Ρόμπσον Κανού), Ματέους Περέιρα (90+1’ Φιλντ).

ΤΣΕΛΣΙ: Καμπαγιέρο, Τιάγκο Σίλβα (73’ Ζιρού), Κρίστενσεν, Αλόνσο (46’ Αθπιλικουέτα), Τζέιμς, Κόβασιτς (46’ Χάντσον Οντόι), Καντέ, Μάουντ, Χάβερτς, Έιμπραχαμ, Βέρνερ

Πηγή: aek365.org

ΤΣΕΛΣΙ: Τελευταία Ενημέρωση