Ανέτρεψε την Κρίσταλ Πάλας με δύο γκολ στις καθυστερήσεις η Τσέλσι

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκάλαχερ

Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε η Τσέλσι.

Οι «μπλε» του Λονδίνου βρέθηκαν πολύ κοντά σε μία ακόμα γκέλα, στην έδρα της συμπολίτισσας Κρίσταλ Πάλας, βρέθηκαν να χάνουν από το 30', αλλά τελικά κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή και να επικρατήσουν με 3-1, χάρη σε δύο γκολ που πέτυχαν στις καθυστερήσεις!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ποτσετίνο ο Γκάλαχερ, ο οποίος αφού ισοφάρισε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ήταν και εκείνος που έφερε «τούμπα» το ματς στο 90'+1', πριν ο Έντσο Φερνάντες διαμορφώσει το τελικό 1-3!

Έτσι, η Τσέλσι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από τις βαριές ήττες της κόντρα σε Λίβερπουλ και Γουλβς, ενώ η Πάλας παρέμεινε στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Τσέλσι να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με μπόλικη κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς να καταφέρει να δημιουργήσει μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Αντιθέτως, ήταν η Κρίσταλ Πάλας εκείνη που απείλησε πρώτη στο 23’, όταν ο Πέτροβιτς μπλόκαρε με υπερένταση το σουτ του Ματετά, πριν πάρει το προβάδισμα στο 30’, όταν ο Λέρμα έκλεψε την μπάλα από τον Καισέδο και άνοιξε το σκορ με φανταστικό μακρινό σουτ, με την Τσέλσι να φτάνει κοντά στην ισοφάριση στο 45’+1’, όταν ο Γκάλαχερ σούταρε με δύναμη λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χέντερσον.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καθυστέρηση λόγω προβλήματος με την σύστημα ενδοεπικοινωνίας του διαιτητή, ενώ με την επανέναρξη (46’) οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-1, με τον Γκάλαχερ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με σουτ στην κίνηση, μετά από σέντρα του Μελο Γκουστό. Στη συνέχεια ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τις δύο ομάδες να πλησιάζουν το γκολ, πριν έρθει ο Γκάλαχερ να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του με γκολ στο 90'+1, ενώ ο Έντσο Φερνάντες διαμόρφωσε το τελικό 1-3, στο 90'+4'.