Τσάμπιονσιπ καλεί... Φούλαμ

Εκτός έδρας νίκη της Γουλβς στο Λονδίνο

Με μία ''ζωγραφιά'' του Ανταμά Τραορέ στις καθυστερήσεις, η Γουλβς πέρασε με 0-1 από το «Craven Cottage» απέναντι στη Φούλαμ και τη βύθισε ακόμα περισσότερο εντός της επικίνδυνης ζώνης και με διαφορά τριών βαθμών και δύο παιχνιδιών παραπάνω από τη Νιουκάστλ.

Μετριότατο παιχνίδι στο Λονδίνο, με τη Γουλβς να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο όντας αδιάφορη στη μέση της βαθμολογίας και τη Φούλαμ να κυνηγά τη νίκη με κάθε τρόπο. Οι γηπεδούχοι του Σκοτ Πάρκερ ήταν ανώτεροι στις λεπτομέρειες κι ενώ όλα έδειχνα πως θα έπαιρναν τουλάχιστον το βαθμό, ο Ανταμά Τραορέ με μία ''φωτοβολίδα'' στα τελευταία λεπτά, χάρισε στους «λύκους» το τρίποντο.

Η Γουλβς είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 2' με κεφαλιά του Γουίλιαν Ζοζέ, μετά από φάουλ του Σεμέδο, που πέρασε λίγο έξω. Στο 28' η Φούλαμ απείλησε με κεφαλιά του Λόφτους-Τσικ που πέρασε λίγο έξω, όπως και στο 44' η κεφαλιά του Μίτροβιτς, μετά από σέντρα του Ρόμπινσον. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι «λύκοι» σκόραραν με κεφαλιά του Γουίλιαν Ζοζέ, μετά από σέντρα του Ποντένσε, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η Φούλαμ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 61' με κεφαλιά του Μίτροβιτς που απέκρουσε ο Ρούι Πατρίσιο. Στο 68' η Γουλβς απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαΐς που πέρασε λίγο έξω. Στο 81' οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή με σουτ στην κίνηση από τον Ρόμπινσον, που απέκρουσε ο Ρούι Πατρίσιο. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Γουλβς άνοιξε το σκορ με τον Φάμπιο Σίλβα να περνά για τον Ανταμά Τραορέ που από πολύ πλάγια σούταρε, αιφνιδίασε τον Αρεολά κι έκανε το 0-1.

ΦΟΥΛΑΜ: Αρεολά, Άντερσεν, Κονγκολό, Άινα (84' Καβαλέιρο), Τετέ, Λεμινά, Ριντ (74' Μάτζα), Ρόμπινσον, Κορδονα-Ριντ, Λόφτους-Τσικ (63' Ανγκισά), Μίτροβιτς

ΓΟΥΛΒΣ: Ρούι Πατρίσιο, Νούρι, Κόντι, Σεμέδο, Σαΐς, Πέδρο Νέτο (33' Ζοάο Μουτίνιο), Ρούμπεν Νέβες, Ποντένσε (74' Γκιμπς-Γουάιτ), Ντεντόνκερ, Ανταμά Τραορέ, Γουίλιαν Ζοζέ (78' Φάμπιο Σίλβα)

Πηγή: aek365.org