Τότεναμ - Άστον Βίλα 3-1: Μέχρι να «οπλίσει» ο Κέιν (vid)

Ο Άγγλος φορ πέτυχε δυο τέρματα στο τελευταίο 4λεπτο και έβαλε τους Λονδρέζους με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα της Τότεναμ στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ, καθώς τα «Σπυρούνια» με δυο γκολ του Κέιν στο τελευταίο 4λεπτό του ματς (86΄ και 90΄) κατάφεραν να επιβληθούν εντός έδρας της Άστον Βίλλα με 3-1. Οι «χωριάτες» πήραν προβάδισμα με τον ΜακΓκιν για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι με τον Ντεμπελέ στο 73΄.

Με τρίποντο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Premier League η Τότεναμ. Ωστόσο, οι τρεις βαθμοί δεν ήρθαν και με τον πιο εύκολο τρόπο. Η Άστον Βίλα έβαλε δύσκολα στην αρμάδα του Ποκετίνο η οποία χρειάστηκε τρία γκολ μετά το 70 για να φτάσει στη νίκη με 3-1.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Η Τότεναμ μπήκε δυνατά στο ματς και προσπάθησε να κλείσει στα καρέ της την Άστον Βίλα και το πλήρωσε. Στο 9ο λεπτό ο Μινγκς έκανε την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο ΜακΓκιν έφυγε στην κόντρα, άδειασε τον Ρόουζ και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Λορίς για το 0-1!

Η Τότεναμ τα βρήκε δύσκολα απέναντι στην Άστον Βίλα, βρέθηκε να χάνει στο 9', όμως με γκολάρα του Εντομπελέ και δύο γκολ του Κέιν στο τέλος επικράτησε με 3-1 και μπήκε νικηφόρα στην Premier League. (VIDEOS)

Το γκολ που πέτυχε ο Σκωτσέζος έφερε το ματς στα μέτρα των φιλοξενούμενων. Η Άστον Βίλα κλείστηκε πίσω και ανάγκασε την Τότεναμ να ανοίξει διαδρόμους προς την εστία του Λορίς. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά δεν μπορούσαν όμως να πατήσουν περιοχή. Όποτε το έκαναν το δίδυμο των Ένχελς και Μινγκς έκανε εξαιρετική δουλειά. Αντίθετα, η άμυνα της Τότεναμ είχε πολλά κενά και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ.

Στο 32' οι παίκτες της "Βίλα" βγήκαν στην κόντρα με τον Γκρίλις. Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων έτρεξε το μισό γήπεδο και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Τρεζεγκέ, ο οποίος βγήκει απέναντι στον Λορίς, όμως το πλασέ του ήταν κακό με τον Γάλλο τερματοφύλακα να μπλοκάρει.

Την ίδια ώρα η μοναδική καλή στιγμή της Τότεναμ ήρθε με τη συμπλήρωση 45 λεπτών αγώνα. Ο Εντομπελέ έσκαψε πανέξυπνα την μπάλα προς τον Χάρι Κέιν, ο Μινγκς τον έχασε, όμως ο επιθετικός της Τότεναμ δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τότεναμ μπήκε αποφασισμένη να πιέσει ασφυκτικά την Άστον Βίλα και αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 50' μετά από σέντρα του Ρόουζ η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή στον Σισοκό, ο οποίος ολομόναχος στο ύψος της μικρής περιοχής κατάφερε να στείλει την μπάλα πλάγιο....

Από εκεί και πέρα το ματς μετατράπηκε σε μονότερμα. Η Τότεναμ "επνιξε" την Άστον Βίλα και δεν άργησε να έρθει η δικαίωση. Στο 73' ο Χίτον έκανε τρομερή απόκρουση σε κεφαλιά του Σάντσες μέσα από την μικρή περιοχή. Στη συνέχεια της φάσης η μπάλα έφτασε στον Εντομπελέ που με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 1-1!

Η πίεση συνεχίστηκε από την Τότεναμ με την Άστον Βίλα να κρατά με νύχια και με δόντια έστω το 1-1. Τελικά, η μπάλα έπαιξε περίεργο παιχνίδι σε δύο από τους τρεις κορυφαίους παίκτες της. Στο 86' ο Λαμέλα σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε πάνω στους Μίνγκς και Ένχες και στρώθηκε στον Κέιν που απέναντι από τον Χίτον δεν αστόχησε κάνοντας το 2-1.

Το ματς είχε και άλλο γκολ αφού οι παίκτες του Ποκετίνο συνέχισαν να πιέζουν και ο Κέιν πέτυχε δεύτερο γκολ με την συμπλήρωση 90 λεπτών παιχνιδιού.

Απολαύστε πιο πάνω τα καλύτερα στιγμιότυπα του παιχνιδιού.

Πηγή: Sport24.gr