Τότεναμ-Άρσεναλ 1-1: Μοιρασιά με γκρίνια στο Λονδίνο(vid)

Είχαν λόγους να φωνάζουν και οι δυο

Μοιρασιά στο ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου για Άρσεναλ και Τότεναμ, που έμειναν στο 1-1 σε ένα ματς που πρωταγωνίστησαν ο Άντονι Τέιλορ και οι βοηθοί του με τις αποφάσεις τους. Ράμσι και Κέιν τα γκολ της αναμέτρησης. Πρώτη ισοπαλία για φέτος η ομάδα του Ποτσετίνο σε 29 αγώνες!

Ο αγώνας:

Μέτριο σε ποιότητα το πρώτο μέρος, με την Τότεναμ να είναι μεν η ομάδα που κρατούσε περισσότερο την μπάλα όμως τις μεγάλες στιγμές στο ξεκίνημα και το γκολ το είχε η Άρσεναλ. Αρχικά με το σουτ του Λακαζέτ μέσα από την περιοχή που έφυγε έξω στο 3’ και ακολούθως με το γκολ του Ράμσι στο 16’. Γκολ που ήρθε από λάθος του Σάντσες και πάσα του Λακαζέτ στον Ουαλό που πέρασε και τον Γιορίς πριν πλασάρει. Οι «Πετεινοί» προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά κινδύνεψαν στην προσπάθεια του Ιβόμπι που έσωσε ο Γιορίς, προτού χάσουν τη δική τους διπλή μεγάλη ευκαιρία με Έρικσεν και Σισοκό που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Λένο.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαζε μέχρι το 74’ που λανθασμένα υποδείχθηκε πέναλτι υπέρ του Κέιν καθώς στη φάση υπήρχε οφσάιντ πριν την παράβαση του Μουστάφι. Ο Κέιν πάντως το έβαλε για να γίνει ο πρώτος σκόρερ των Λονδρέζικων ντέρμπι στην εποχή της πρέμιερ λιγκ με εννιά γκολ. Μεγάλες φάσεις στη συνέχεια δεν είχαμε πολλές, μέχρι που ο Άντονι Τέιλορ έδωσε πέναλτι και στην Άρσεναλ που επίσης ήταν από αυστηρό έως ανύπαρκτο. Στο 90’ ο Ομπαμεγιάνγκ που το κέρδισε το εκτέλεσε αλλά ο Γιορίς του είπε όχι και κράτησε ένα σημαντικό βαθμό στην ομάδα του. Στο φινάλε των καθυστερήσεων αποβλήθηκε για δυνατό τάκλιν ο Τορέιρα. Αυτή η απόφαση φαίνεται σωστή.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Τελευταία Ενημέρωση