Τότεναμ: Από το κακό στο χειρότερο (vid)

Από ήττα σε ήττα βαδίζουν οι «spurs»

Ευχέλαιο και μάλιστα άμεσα χρειάζονται στην Τότεναμ. Τα «σπιρούνια» υπέστησαν βαριά ήττα με 3-0 στην έδρα της Μπράιτον κι ενώ μεσοβδόμαδα διασύρθηκαν από την Μπάγερν με 7-2. Και σα να μην έφταναν όλα αυτά, ο Ποτσετίνο είδε τον Γιορίς να τσακίζει το χέρι του και να αποχωρεί τραυματίας.

Εφιαλτικό το ξεκίνημα του αγώνα για την Τότεναμ και τον Ούγκο Γιορίς. Στο 2ο μόλις λεπτό Μπερν έκανε το γέμισμα από αριστερά, ο Γάλλος γκολκίπερ παραλίγο να μπει με την μπάλα στα δίχτυα, την άφησε τελευταία στιγμή και ο Μοπέι σκόραρε σε κενό τέρμα για το 1-0. Μάλιστα στο πέσιμο, ο Γιορίς υπέστη σοκαριστικό τραυματισμό και αποχώρησε από το ματς.

Στο 10’ το φοβερό σουτ του Στίβενς κόντραρε στον Βερτόνχεν, ενώ στο 32’ ο Κόνολι έπιασε όμορφο τακουνάκι, ο Γκατσανίγκα απέκρουσε ασταθώς αλλά στην επαναφορά ο Κόνολι βρήκε δίχτυα με πλασέ κι έκανε το 2-0.

Στο 35’ το σουτ του Γκρος κόντραρε και πέρασε μόλις έξω, όπως και το πλασέ του Κόνολι στο επόμενο λεπτό και στο 44’ oΝτανκ έσωσε μετά από πλασέ του Λαμέλα. Στο 45+2’ ο Αλντερβάιρελντ παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ μετά από γύρισμα του Μοπέι από αριστερά και μερικά δευτερόλεπτα μετά, ο Γκατσανίγκα μπλόκαρε μετά από σουτ του ίδιου παίκτη.

Στο 63ο λεπτό ο Γκρος από πλάγια θέση εκτέλεσε με τη μία το φάουλ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της Τότεναμ αλλά στο 65’ ο Κόνολι από δεξιά άδειασε τον Αλντερβάιρελντ και με όμορφο σουτ διαμόρφωσε το 3-0.

Στο 71’ ο Κέιν απέφυγε στα δεξιά τον αντίπαλο του αλλά φάτσα με το τέρμα, πλάσαρε άστοχα και στο 82’ ο Λούκας έκανε μαγική ενέργεια αλλά νικήθηκε στο τετ α τετ με τον Ράιαν.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Μπερν, Ντανκ, Γουέμπστερ, Γκρος, Αλσάτε (88’ Μπονγκ), Μούι, Στίβενς (90’ Στίβενς), Μοντόγια, Μοπέι, Κόνολι (80’ Μπισουμά)

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς (9’ Γκατσανίγκα), Βερτόνχεν, Αλντερβάιρελντ, Σισοκό, Ντέιβις, Έρικσεν, Ντάιερ, Εντομπελέ (46’ Γουίνκς), Λαμέλα, Σον (73’ Λούκας Μόουρα), Κέιν