Τότεναμ ανατροπής... κόντρα στη Λιντς!

Πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στην Premier... επί εποχής Αντόνιο Κόντε!

Επιτέλους νίκη για την Τότεναμ! Οι «spurs» μετά από ένα τραγικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο μάλιστα έγραψαν αρνητική ιστορία, κατάφεραν να φέρουν τούμπα το παιχνίδι με τη Λιντς (2-1) και να πανηγυρίσουν το πρώτο τους τρίποντο στην Premier League με τον Αντόνιο Κόντε στην άκρη του πάγκου!

Αποτέλεσμα με το οποίο η Τότεναμ έβαλε τέλος σε ένα σερί τριών αρνητικών αποτελεσμάτων (2 ήττες), ανεβαίνοντας στην 7η θέση και στο -4 από την πρώτη τετράδα. Από την άλλη, το σύνολο του Μαρσέλο Μπιέλσα παρέμεινε στη 17η θέση και στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η βραδιά ξεκίνησε πολύ άσχημα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι αδυνατούσαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Μάλιστα, ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο χωρίς τελική προς το στόχο, φτάνοντας έτσι έξι διαδοχικά ημίχρονα σε επίπεδο πρωταθλήματος χωρίς σουτ στον στόχο, με αποτέλεσμα να καταγράψουν τη χειρότερη επίδοση στην ιστορία της Premier League από τη σεζόν 2003/04!

Η Λιντς εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία της Τότεναμ στην τελική ενέργεια, ανοίγοντας το σκορ στο 44ο λεπτό με κοντινή προβολή του Τζέιμς, έπειτα από την εκπληκτική ενέργεια του Χάρισον.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η Τότεναμ ανέβασε στροφές και άρχισε να πιέζει ολοένα και περισσότερο την άμυνα των φιλοξενούμενων. Η πίεση αυτή απέφερε καρπούς στο 58ο λεπτό, όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Χόιμπιεργκ έφερε το ματς στα ίσα με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε έντεκα λεπτά αργότερα με κοντινή προβολή του Ρεγκιλόν, ο οποίος πήρε από κοντά το ριμπάουντ μετά το δοκάρι του Ντάιερ, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-1.