Το κέρδισε ο Αλντερβάιρελντ και έδωσε το προβάδισμα στην Τότεναμ!

Μια φάση βγαλμένη από τις προπονήσεις ήταν αρκετή

Την σφραγίδα ενός εκ των παλαιότερων είχε το ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου ανάμεσα σε Τότεναμ και Άρσεναλ, με τον Τόμπι Αλντερβάιρελντ να σκοράρει το «χρυσό» γκολ και να χαρίζει στην ομάδα του τη νίκη με σκορ 2-1, για να της δώσει προβάδισμα έναντι στην μισητή αντίπαλο, Άρσεναλ, στην μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Σε ένα ματς που προμηνυόταν πολύ δυνατό και αρκετά παραγωγικό, οι δύο πλευρές έριξαν διακόπτες μετά το ημίχρονο και για αρκετή ώρα έμοιαζε ότι δεν θα υπάρχει νικητής σε ένα ντέρμπι που εκτός από το γόητρο θα αποτελούσε για τον ενδεχόμενο νικητή ένα μεγάλο βήμα όσον αφορά την συνέχεια και τα τρία παιχνίδια που απομένουν για να ολοκληρωθεί (επιτέλους) αυτήν η σεζόν.

Τότεναμ - Άρσεναλ 1-1 (Ημίχρονο)

Πρωταγωνιστής αναδείχθηκε ο Αλντερβάιρελντ, που σε μια φάση βγαλμένη από τις προπονήσεις σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους για να στείλει κόρνερ του Σον Χέουνγκ-Μιν στα δίχτυα και να πανηγυρίσει αυτή που διαφαινόταν ως μια σπουδαία νίκη. Δεν έκανε σχεδόν τίποτα η Τότεναμ στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα γλίτωσε και τα χειρότερα χάρη σε μια άλλη σημαία, τον Ουγκό Γιορίς, που ομοίως με τον Εμιλιάνο Μαρτίνες στο άλλο μισό, είχε σημαντική συνεισφορά στην έκβαση της αναμέτρησης.

Ο Νοτιοκορεάτης θα μπορούσε κι αυτός να αποτελεί εύκολα τον MVP μιας και από εκείνον προήλθε η άμεση ισοφάριση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Σον να εκμεταλλεύεται ολέθριο λάθος του Σιντ Κολάσινατς και να μην συγχωρεί μπροστά στο τέρμα, κρεμώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ελάχιστα δευτερόλεπτα πιο πριν είχαμε δει το καλύτερο γκολ του αγώνα, με τον Αλεξάντρ Λακαζέτ να κεραυνοβολεί τον παλιό του συμπαίκτη στην Λυών, Γιορίς, και να γράφει το 0-1. Τρομερό σε ρυθμό και ευκαιρίες το πρώτο ημίχρονο, με τις φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να ξεκινάνε από το δεκάλεπτο και να κρατάνε μέχρι και το φινάλε. Είχε δοκάρι ο Μπεν Ντέιβις, ενώ ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ έλειψε λίγο να σκοράρει με εκτέλεση φάουλ.

Το τρίποντο έφερε τους Spurs δύο βαθμούς πάνω από την Άρσεναλ, με 52 έναντι 50 για το σύνολο του Ζοσέ Μουρίνιο, βαθμοί που μπορεί να αποδειχθούν καθοριστικοί για την τελική βαθμολογία.

Πηγή: england365.gr