Πρέμιερ Λιγκ: Αντίδραση και νίκη για Τότεναμ, εύκολα η Τσέλσι (vids)

Η Τότεναμ με δέκα παίκτες από το 31ο λεπτό κατάφερε να πάρει παλικαρίσια νίκη

Εντυπωσιακό σε εξέλιξη κι ας ήταν... αρκετά ήσυχο το παιχνίδι της Τότεναμ με τη Σαουθάμπτον στο τρομερό, νέο γήπεδο των «σπιρουνιών».

Η ομάδα του Ραλφ Χάσενχουτλ στο πρώτο 15λεπτο έδειξε πως είχε το θράσος να κυνηγήσει πράγματα στον αγωνιστικό χώρο, όμως, οι γηπεδούχοι μόλις έλεγξαν το ματς, πήραν και το προβάδισμα. Στο 24ο λεπτό και αφού λίγο νωρίτερα είχε συμμετοχή σε ίδια φάση, ο Ντομπελέ με δυνατό σουτ από γύρισμα του Σον έγραψε το 1-0.

Ο... ανόητος Οριέ στο 31ο λεπτό πήρε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες και στο 39' ο Γορίς έκανε τεράστια γκάφα με τη ντρίμπλα του στην εστία υπό την πίεση του Ινγκς, για να γίνει το 1-1. Σε υποδειγματική αντεπίθεση, άριστη συνεργασία των Κέιν, Σον και Έρικσεν και σουτ του Άγγλου στράικερ, η ομάδα του Ποτσετίνο ανέκτησε το προβάδισμα στο 43' παρά το αριθμητικό μειονέκτημα.

Ο Ούγκο Γιορίς μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο μάλλον με σκοπό να... πάρει πίσω τη γκέλα του στο γκολ του Ντάνι Ινγκς και σε στιγμές που η Σαουθάμπτον είχε βάλει την Τότεναμ στο μισό γήπεδο με στόχο να πιέσει από νωρίς και να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα, ο Γάλλος πορτιέρε αντέδρασε σωτήρια σε δυο στιγμές. Στο 57' έδιωξε εντυπωσιακά την εκτέλεση φάουλ του Γουόρντ – Πράους και στο 62' απομάκρυνε την απειλητική κεφαλιά του Μάγια Γιοσίντα. Οι «άγιοι» δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία των «σπιρουνιών» μέχρι το 70', όταν η Τότεναμ πήρε μέτρα στο γήπεδο και επέτρεψε στα μετόπισθεν ν' αποφορτιστούν και να μοιραστεί το παιχνίδι σε σημεία που θα μπορούσαν με σωστή κατοχή της μπάλας και υπομονή να βοηθήσουν την ομάδα του Ποτσετίνο να εξασφαλίσει τους τρεις βαθμούς, όπως κι έγινε.

Τσέλσι – Μπράιτον 2-0

Η Τσέλσι ... εγκλώβισε τη Μπράιτον και άρχισε να τη χτυπάει ανελέητα, δίχως όμως να έχει πετύχει αυτό που θα ήθελε και το οποίο δικαιούταν. Το γκολ. Όσο κι ο Μάουντ ήταν ιδιαίτερα δραστήριος, είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ και όσο κι αν οι υπόλοιποι παίκτες του Φρανκ Λάμπαρντ βρέθηκαν σε ευκαιρίες που θα έπρεπε να έχουν στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 0-0 με την ανησυχία από τον κόσμο των «μπλε» μήπως το πληρώσουν πολύ ακριβά όλο αυτό που είχε διαμορφωθεί στην αναμέτρηση...

Η λύση θα ερχόταν τελικά από την άσπρη βούλα για την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ, εκεί όπου αυτή τη φορά, σε πλήρη αντίθεση με το ματς κόντρα στη Βαλένθια και το παιχνίδι του Λιγκ Καπ απέναντι στην Γκρίμσμπι, βρέθηκε ο Ζορζίνιο στο 48' για να εκτελέσει εύστοχα και να γράψει το 1-0 για την Τσέλσι. Η άμυνα των Λονδρέζων συνεχίζει ν΄αντιμετωπίζει προβλήματα και να μην εμπνέει εμπιστοσύνη αδυνατώντας να στηρίξει τις προσπάθειες των επιθετικών της ομάδας. Αυτό παρατηρήθηκε και στο 73ο λεπτό, όταν από το πρώτο κόρνερ της Μπράιτον στο παιχνίδι, έγινε η κεφαλιά από τον Νταν Μπερν και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι! Παρ' όλα αυτά, στο 76ο λεπτό, ο Γουίλιαν έβαλε τέλος στο ματς και με γρήγορη κίνηση στα πόδια και απότομο σουτ έγραψε το τελικό 2-0 για το σύνολο του «Φράνκι».

Άστον Βίλα – Μπέρνλι 2-2

Τρομερά ενδιαφέρον ήταν και το παιχνίδι της Άστον Βίλα με τη Μπέρνλι, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν και να έχουν από ένα δοκάρι! Αρχικά σταμάτησε εκεί η μπάλα σε εκτέλεση φάουλ του Χούριχεϊν για τους «χωριάτες» και εν συνεχεία είχε την ίδια κατάληξη η φάση με τον ΜακΝιλ για τους «clarets». Το σύνολο των Ντιν Σμιθ και Τζον Τέρι έπρεπε να στείλει τη μπάλα δυο φορές στα δίχτυα για να... κάνει το 1-0, αφού, αρχικά στο 25ο λεπτό το γκολ του ΜακΓκιν ακυρώθηκε με το VAR να εντοπίζει οφσάιντ στην αρχή της φάσης, όμως στο 33' ο Ελ Γκαζί με μονοκόματο τελείωμα από σέντρα του Γκιλμπέρ έβαλε μπροστά το κλαμπ των Μίντλαντς.

Οι φιλοξενούμενοι στο «Βίλα Παρκ» θα δικαιώνονταν για την αλλαγή που έκαναν στην ανάπαυλα ρίχνοντας στο ματς τον Τζέι Ροντρίγκες και αυτός με κεφαλιά στο 68ο λεπτό έκανε το 1-1 από γέμισμα του Έρικ Πίετερς που κατάφερε να κάνει τη μπαλιά παρά την πίεση που του ασκήθηκε. Ο ΜακΓκιν έδειξε ότι... δεν ξέχασε ποτέ το γκολ που του ακυρώθηκε στο πρώτο μέρος κι έτσι στο 80' φρόντισε να διορθώσει τα πράγματα τελειώνοντας φάση που έφτιαξε ο Τρεζεγκέ, που τον είδε στην περιοχή σε καλό σημείο και του «σέρβιρε» για το 2-1. Και τη στιγμή που οι πανηγυρισμοί ακόμα δεν είχαν σταματήσει, ο Κρις Γουντ στο 82' πήρε θέση ανάμεσα από τους αμυντικούς της Βίλα και πέτυχε τη σέντρα του Λόουτον για το τελικό 2-2, με το ματς να έχει απίθανη έκβαση!

Γουέστ Χαμ – Μπόρνμουθ 2-2

Γουέστ Χαμ και Μπόρνμουθ προέρχονταν από αποκλεισμούς στον 3ο γύρο του Λιγκ Καπ, με τα «σφυριά» να ταπεινώνονται από την Όξφορντ και τους cherries να μένουν εκτός από τη Μπέρτον σε ματς που είχε... μισή ώρα καθυστερήσεις καθώς είχαν σβήσει τα φώτα τρεις φορές. Ο Αντρέι Γιαρμολένκο ήταν εκείνος που έβαλε μπροστά την ομάδα του Πελεγκρίνι με ωραία κίνηση στην περιοχή αφού είχε πλάτη στην εστία στο 8ο λεπτό, όμως, η απάντηση των γηπεδούχων στο «Vitality Stadium» ήταν άμεση. Ο Κινγκ σκόραρε στο 17', ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι του, αλλά το VAR τον διόρθωσε και ο ρέφερι έδειξε κανονικά σέντρα για το 1-1.

Η ομάδα του Έντι Χάου θα έκανε τη μεγάλη ανατροπή με την έναρξη του δευτέρου μέρους χάρη στον... On fire, Κάλουμ Γουίλσον! Με το 5ο του γκολ σε τέσσερα ματς πρωταθλήματος φέτος, έκανε εξαιρετική ενέργεια έπειτα από πάσα που πήρε από τον Κινγκ – που είχε πετύχει το πρώτο γκολ – και με χαμηλό σουτ έγραψε το 2-1! Σχεδόν στα... καπάκια, ο Νέιθαν Άκε πίστεψε πως έκανε ακόμα πιο άνετο το απόγευμα για τη Μπόρνμουθ, όμως, το VAR ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ του Σολάνκε που παρενέβη στο σουτ του Άγγλου αμυντικού. Ο Άαρον Κρέσγουελ θα ήταν εκείνος που θα έσωζε τον βαθμό για τη Γουέστ Χαμ. Μετά το γκολ απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, κατάφερε να σκοράρει και στο 74ο λεπτό του αγώνα με τη Μπόρνμουθ από κεφαλιά του Φελίπε Άντερσον για να σουτάρει δυνατά με το αριστερό και να διαμορφώσει το τελικό 2-2.

Γουλβς – Γουότφορντ 2-0

Η ευρωπαία Γουλβς από την πλευρά της απέκτησε το προβάδισμα στο ματς με τη Γουότφορντ χάρη σε γκολ του Ματ Ντόχερτι στο 18ο λεπτό, κοντράροντας μια ομάδα που έδειχνε ξεκάθαρα πως δεν είχε καθόλου αυτοπεποίθηση και είχε τρομερά εύθραυστη αμυντική λειτουργία, στοιχεία που έμειναν από το ντροπιαστικό 8-0 από τη Μάντσεστερ Σίτι πριν από μια εβδομάδα... Η εικόνα των hornets άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Κίκε Σάντσεθ έδειξε σημάδια... ζωής, άρχισε να παίζει ποδόσφαιρο, όμως, η τύχη δεν την ευνόησε καθόλου. Στο 63' ο Ντάριλ Γιάνμαατ άθελά του έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έγινε το 2-0 για τους «λύκους» που πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Κρίσταλ Πάλας – Νόριτς 2-0

Στο «Selhurst Park» η Κρίσταλ Πάλας πήρε κεφάλι στο σκορ με τον... άχαστο από την άσπρη βούλα, Λούκα Μιλιβόγεβιτς στο 21ο λεπτό. Τα «καναρίνια» έκαναν αναγκαστική αλλαγή του τερματοφύλακα καθώς ο Φάρμαν αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού και η ομάδα του Φάρκε αφυπνίστηκε όσο περνούσε η ώρα για να διεκδικήσει ό,τι μπορούσε στην αναμέτρηση. Δεν είχε να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο το παιχνίδι στο Λονδίνο. Η ομάδα του Ρόι Χότζον, παρά τις στιγμές που οι νεοφώτιστοι προσπάθησαν να παίξουν και να φτιάξουν κάτι στο χορτάρι, κράτησε το προβάδισμα με ευκολία, με τον Άντρος Τάουνσεντ στις καθυστερήσεις απλά να βάζει το ματς... για ύπνο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 από ασίστ του Ζαχά.