Πήρε... ανάποδες και το γύρισε η Τότεναμ!

Αγχώθηκε, αλλά καθάρισε!

Η Τότεναμ με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε 2-1 της Μπράιτον στο «White Hart Lane» και επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα από την Τσέλσι.

Το ματς:

Όλα πήγαιναν καλά για την Τότεναμ. Μπορεί να μην είχε ξεκάθαρα το πάνω χέρι, αλλά δημιουργούσε καλές στιγμές και ένιωθες ότι το γκολ αργά ή γρήγορα θα ερχόταν! Ποιος να περίμενε, όμως, ότι η… άφιξή του θα έφερνε και άσχημες συνέπειες για τους Λονδρέζους. Η μαχητική Μπράιτον προσπαθούσε να σταθεί όρθια, όμως στο 24’ είδε το ξεπέταγμα του Κέιν να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Γκολ! Αμ δε… To VAR έπιασε δουλειά και έκρινε ότι ο επιθετικός των «σπιρουνιών» ήταν ελάχιστα μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό και έτσι το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ.

Ακολούθησε μια καλή στιγμή του Μόουρα, όμως μετά ήρθε η ψυχρολουσία. Όχι μόνο δεν τους μέτρησε γκολ, οι γηπεδούχοι είδαν την Μπράιτον να παίρνει τα πάνω της, μαζί κι το προβάδισμα στο 37’ με τον Γουέμπστερ. Όλα ξαφνικά… στράβωσαν!

Ευτυχώς που υπάρχει και το δεκαπεντάλεπτο στα αποδυτήρια. Προφανώς ο Ζοσέ Μουρίνιο είχε πολλά να πει στους παίκτες του και απ’ ότι φάνηκε εκείνοι τον άκουσαν! Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου και ενώ η Μπράιτον είχε οπισθοχωρήσει πλήρως, ο Χάρι Κέιν βρήκε ξανά τον τρόπο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας στο 53’!

Λογικό, λοιπόν, οι γηπεδούχοι να πιέσουν πιο ασφυκτικά από ποτέ στα επόμενα λεπτά για τη γρήγορη ανατροπή! Η αλήθεια είναι πως η Μπράιτον είχε κλειστεί καλά και περιόριζε σημαντικά τις επιθετικές προσπάθειες των αντιπάλων, ενώ συχνά έβγαινε στην κόντρα και προκαλούσε μπελάδες!

Ο γόρδιος δεσμός εν τέλει λύθηκε στο 72’, όταν έπειτα από γύρισμα του Οριέ, ο Ντέλε Άλι πλάσαρε με καταπληκτικό τρόπο πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έβαλε για πρώτη φορά την Τότεναμ μπροστά στο σκορ.

Το άγχος διαγράφηκε μεμιάς. Η Τότεναμ μπήκε σε θέση οδηγού και κατόρθωσε μέχρι το τελικό σφύριγμα να κρατήσει το προβάδισμα, πανηγυρίζοντας μία σημαντική νίκη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τότεναμ: Γκατσανίγκα, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Βερτόνχεν, Γουίνκς (68’ Έρικσεν), Σισοκό, Λούκας (76’ Ντάιερ), Ντέλε, Σεσενιόν (56’ Λο Σέλσο), Κέιν

Μπράιτον: Ράιαν, Σελότο (83’ Μπισούμα), Γουέμπστερ, Ντάφι, Μπερν, Μπερνάρντο (76’ Τροσάρ, Στέφενς, Αλζάτε, Γκρος, Κόνολι (58’ Μοπέι), Μόουι