Νίκες για Λέστερ και Τότεναμ

Δύσκολα η Τότεναμ, πρώτη νίκη για το 2020

Επιβλητική ήταν η Λέστερ στο αποψινό ματς απέναντι στην Γουέστ Χαμ και ύστερα από τρεις αγώνες δίχως νίκη, να επιστρέφει στις επιτυχίες με 4-1. Ο Μπαρνς στο 24’ άνοιξε το σκορ για τις «αλεπούδες», για να έρθει το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων στο 1ο μέρος και να γίνει το 2-0 από τον Ρικάρντο Περέιρα. Ο Νομπλ στο 50ο λεπτό μείωσε με πέναλτι, αλλά ήρθαν δύο ακόμα τέρματα με τον Αγιόζε Πέρες στο 81’ με πέναλτι και στο 88’ για το τελικό 4-1.

Με αυτό το τρίποντο η Λέστερ πήγε στους 48 πόντους και βρίσκεται 3η, με τρεις πόντους πίσω από την Σίτι.

Ένα γκολ του Σον λύτρωσε την Τότεναμ απέναντι στα «καναρίνια» με 2-1. Ο Ντέλε Άλι στο 38’ έκανε το 1-0, για να έρθει η ισοφάριση από την άσπρη βούλα με τον Πούκι για το 1-1. Ο Σον στο 79ο λεπτό χάρισε τη νίκη στην Τότεναμ με 2-1 που ισοβαθμεί με την Γιουνάιτεντ με 34 στην 5η θέση, μετά την πρώτη της επικράτηση στο ημερολογιακό έτος.