Λύτρωσε την Τότεναμ ο Μπέιλ (vid)

Το πρώτο γκολ μετά την επιστροφή του ήταν και νικητήριο

Η Μπράιτον, το VAR και τα δοκάρια, παραλίγο να σταθούν εμπόδιο στην Τότεναμ αλλά ο Γκάρεθ Μπέιλ είχε τη λύση. Ο Ουαλός μπήκε στο ματς στο 70’ και λίγα λεπτά αργότερα πέτυχε το πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή του στην Τότεναμ, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με 2-1 επί των «γλάρων».

Στη 2η θέση ανέβηκε η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο.

Στο 3ο λεπτό το σουτ του Κέιν πέρασε λίγο έξω και στο 6’ ο Σάντσες έσωσε μετά από σουτ του Ρεγκιλόν ενώ στο 11’ ο Κέιν κέρδισε πέναλτι από τον Λαλάνα, το εκτέλεσε ο ίδιος κι έκανε το 1-0.

Στο 45+3’ το σουτ του Λαλάνα από το πέναλτι, πέρασε λίγο έξω.

Η Μπράιτον ήταν καλύτερη στην επανάληψη και στο 56ο λεπτό ο Γκρος άνοιξε δεξιά στον Λάμπτεϊ που πλάσαρε διαγώνια για το 1-1.

Στην αρχή της φάσης είχε γίνει ξεκάθαρο φάουλ στον Χόιμπιεργκ αλλά ο ρέφερι παρότι είδε το VAR δεν το ακύρωσε.

Στο 68ο λεπτό το σουτ του Λαμέλα βρήκε στο δοκάρι της Μπράιτον, στην επαναφορά ο Φέλτμαν παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ αλλά ο Σάντσες πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση.

Μάλιστα στο 71’ μετά από κόρνερ ο Μπέιλ πήρε την κεφαλιά και ο Κέιν από το μισό μέτρο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, αλλά στο 73’ ο Ρεγκιλόν σέντραρε από αριστερά και ο Μπέιλ με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Στο 88ο λεπτό το σουτ του Λο Σέλσο πέρασε ελάχιστα έξω,

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Ρεγκιλόν, Ντόχερτι, Ντάιερ, Αλντερβάιρελντ, Χόιμπιεργκ, Σισοκό, Εντομπελέ (63’ Λο Σέλσο), Λαμέλα (70’ Μπέιλ), Σον (85’ Ντέιβις), Κέιν

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Σάντσες, Μπερν, Μαρτς (66’ Μπερνάρντο), Γουέμπστερ, Φέλτμαν, Λάμπτεϊ (79’ ΜακΆλιστερ), Μπισουμά, Γουάιτ, Λαλάνα, Γκρος, Τροσάρ (76’ Γουέλμπεκ)